Росен Христов: Пожарът до "Мини Марица-изток" не е засегнал рудниците и техниката

26 октомври 2022, 16:59 часа 1551 прочитания 0 коментара

Възникналият преди няколко дни пожар в близост до „Мини Марица-изток“ не е засегнал нито рудниците от комплекса, нито техниката, нито персонала. Това установи при проверка на място министърът на енергетиката Росен Христов.

Още: Прогноза за времето - 16 септември 2025 г. (вторник)

Още: Най-важните новини за деня: 15 септември 2025 г.

По думите му - производственият процес не е бил застрашен от пожара. Според него най-вероятно става въпрос за незаконно запалени стърнища, но предстои специализираните органи да изяснят конкретните причини.

Припомняме, че в нощта на 24 октомври четири екипа на пожарната се бореха срещу огъня, но накрая успяха да овладеят пожара в Рудник 2. Тогава горяха сухи треви по насипите и огънят, за щастие, беше на голямо разстояние от тежкото минно оборудване. Нямаше опасност и за работниците.

"Ситуацията беше овладяна още късно вечерта в неделя. Трудът на работниците и техниката в предприятието не бяха застрашени, нито беше възпрепятствано производството, подчерта и изпълнителният директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД инж. Илза Чинкова, цитирана от пресцентъра на Министерството на енергетиката.

Още: Митрофанова за руските дронове над Полша и Румъния: "Това е планирана провокация"

Още: Добрите хранителни навици започват със свежите плодове и зеленчуци в Kaufland

На журналистически въпрос за бъдещето на мините в контекста на Плана за възстановяване и устойчивост, Росен Христов отговори, че това е в правомощията на вицепремиера Атанас Пеканов. Енергийният министър подчерта, че ведомството му "твърдо стои зад целите за намаляване на парниковите емисии".

Министерството работи по разработването на проекти за постигането на тези цели, "така че да се запази енергийната сигурност на страната и региона и да се намали негативният социален и икономически ефект", допълни Христов.

ОЩЕ: Енергийният министър към предшественика си: Оттеглихме се от Русия и нямаше от кого да вземем гориво за АЕЦ "Козлодуй"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес