Симеон Дянков разбрал от медиите, че КПКОНПИ го проверява

27 септември 2018, 14:43 часа 1060 прочитания 0 коментара

Бившият вицепремиер Симеон Дянков е разбрал от медийни публикации, че Комисията за борба с корупцията (КПКОНПИ) го издирва във връзка с имуществена проверка.

Още: ВСС незабавно да реши въпроса със Сарафов и с председателя на ВАС: Призив от Висшия адвокатски съвет

Още: Най-важните новини за деня: 6 октомври 2025 г.

Информацията за разследването на Дянков се появи в сряда в "Дневник", ден след като стана ясно, че КПКОНПИ е запорирала имуществото на бившия енергиен министър Трайчо Трайков. Дянков, Трайков и издателят на "Капитал" и "Дневник" Иво Прокопиев са сред обвиняеми по делото за продажбата на акции от EVN.

Според предварителната информация: КПКОНПИ издирвала Дянков "неуспешно на всички известни негови адреси в страната", за да му поиска данни за доходите му от чуждестранни организации и компании.

Комисията на Пламен Георгиев не можела да намери и официален документ, който да докаже гражданският брак на Симеон Дянков със съпругата му Керълайн Фройнд, от която има две деца. Отказ за достъп до информация за брачното свидетелство е отказан и от "американските власти", се казваше в съобщението.

Още: Доц. Петър Филков: Причината за бедствието в „Елените“ е човешката алчност

Още: Българският авиатор, който създаде първия ни самолет и написа "библията" за американски пилоти

Ден по-късно, на 27 септември, КПКОНПИ публикува кратко съобщение с "благодарност на медиите за съдействието" - оказва се, че Симеон Дянков сам се е свързал с представителите на Антикорупционната комисия и е декларирал готовност да сътрудничи с всичко необходимо.

"Очаква се до края на деня Дянков да проведе разговори с инспектори на Комисията", се казва в съобщението на КПКОНПИ.

Бившият министър на финансите (2009-2013) е обект на проверка от страна на КПКОНПИ след получено уведомление от Софийската градска прокуратура в началото на 2017 г. Българските регистри не позволяват изготвянето на цялостен финансов профил на проверяваното лице, тъй като той и съпругата му имат доходи в чужбина, които няма как да бъдат изследвани без негово съдействие, посочват от комисията на Пламен Георгиев.

Последната публична поява на Симеон Дянков в България беше в началото на месеца, когато той изнесе лекция пред Младежката структура на ГЕРБ в присъствието на министър-председателя Бойко Борисов.

Още: "Мобилизирани сме": Спешна организация на пожарната заради обявения червен код за дъжд и наводнения

Още: Kaufland и MasterCard ще изпратят 8 фена на полуфинала на Шампионска лига

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес