В това необичайно предаване на „Изопачената история“ водещият Кънчо Кожухаров влиза в ролята на аналитик. Като се основава на своята книга за Русия – „Империята на пошлостта“, той привежда множество доказателства, че Русия от векове се опитва да си присвои историята и културата на Украйна. Но за нас, българите, това не е изненада. Ние познаваме тези похвати от действията на една съседна държава, нали?
Още: Автоинструктори алармират: Приложението, което следи часовете по кормуване, не работи
Още: Времето около абитуриентските балове: Прогнозата с Ники Василковски
Създаването на Киевска Рус предхожда прекръстването на Московия на Российска империя от Петър Първи с осем века. Големият му проблем е, че Киевска Рус е получила своята писменост, висока култура и християнската вяра от България, докато Московия е цивилизована от татарите – най-вече с цел да бъдат получавани данъци. Още: Стойко Стоянов: От 107 години Русия е терористична държава (ВИДЕО)
В стремежа си да навакса вековната изостаналост на своята държава, в началото на осемнайсети век Петър Първи внася от Европа учени и историци. Те преправят, дописват и направо съчиняват една измислена история на Русия. Век по-късно украинецът Гогол полага началото и на руската литература, която бързо започва да копира западноевропейската.
Руските властници се опитват да замаскират вбесяващата ги зависимост от цивилизована Европа с непрекъснати кражби – на история, на поети и писатели. Връхна точка е процес е преминаването на завистта им към Киевска Рус и България в културно и историческо хищничество и претенции дори към българската азбука. Още: Красимир Манов: България трябва да започне да си гледа нашия интерес (ВИДЕО)
Още: Кой има имен ден днес, 12 май 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 11 май 2025 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 12 май 2025 г. (понеделник)
Още: Бащата на Сияна: 40 дни на адска мъка, 40 дни на борба за справедливост