Туроператори и фирми за бързи кредити сключват типови договори с неправомерни клаузи

2084
Туроператори и фирми за бързи кредити сключват типови договори с неправомерни клаузи
Снимка: Thinkstock

Всеки типов договор на фирми за бързи кредити или туроператори съдържа средно по пет неравноправни клаузи.

Това показват данните след проверките на Комисията за защита на потребителите през последните 10 месеца, които бяха представени днес на конференция в Правец от председателя на Комисията Димитър Маргаритов и екип от КЗП.

Проверените са 98 договора, а откритите неравноправни клаузи са 513.

При фирмите за бързи кредити най-често нарушенията касаят налагане на незаконни такси и комисиони, неоснователно обявяване на кредита за предсрочно изискуем, налагането на незаконни лихви.

При туроператорите и турагентите най-честите нарушения са свързани с освобождаване от отговорност на туроператора при неточно изпълнение на договора, предвиждане на промяна на цената и други съществени елементи от договора до последния момент, съкращаване на срока за рекламация и въвеждане на допълнителни незаконни условия.

През последните 10 месеца – от януари до края на октомври - Комисията е направила общо 31 694 инспекции в търговски и туристически обекти и в интернет пространството. Актовете са 2685. Обичайно актовете бяха около 10%, в случая имаме намаление на нарушенията, отбеляза Маргаритов.

Забранени са 105 опасни стоки, а три услуги са били временно спрени. При услугите става въпрос за батут в закрит увеселителен парк, водни пързалки в аквапарк и детска площадка, на която се предлагали услуги срещу заплащане.

КЗП е извършила 5000 проверки по Черноморието, забранени са 10 нелоялни практики

Комисията за защита на потребителите е извършила 5000 инспекции на територията на Черноморието през летния сезон. Констатирани са наруш...

За същия период са били забранени 225 нелоялни търговски практики, 123 туристически обекта са били временно затворени, предаде OFFNews.

Хората са все по-склонни да реагират, като подадат сигнал или жалба при нередност, каза още председателят на КЗП и посочи, че за 10-те месеца са били получени 17 731 писмени жалби и сигнали и над 9000 обаждания на телефона на потребителя. В резултат на това са образувани 368 помирителни производства и са заведени 22 колективни иска.

По отношение на опасните стоки най-често те са стоки за деца – обувки, дрешки с връзки, стоки, имитиращи храни, лазерни продукти.

Средно с около 5% са се увеличили нарушенията при договорите от разстояние и извън търговския обект благодарение главно на мобилните оператори, които предлагат все повече оферти по телефона например за интернет или телевизия, отбеляза Емилия Елчинова, главен директор “Контрол на пазара”.

Други нарушения тук касаят здравните беседи, на които се обещават нереални положителни ефекти при прилагането на дадени продукти за здраве, отбеляза Маргаритов.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Прогноза за времето - 29 април 2024 г. (понеделник)

Най-важните новини за деня: 28 април 2024 г.

Седмична прогноза за времето за 29 април - 5 май 2024 г. (ГРАФИКА)

Добри новини за храните на борсите

Натоварен трафик по границите с Румъния

Кой става ротационен председател на СЕМ за 6 месеца

Кой има имен ден днес, 28 април, 2024 г. Честито!

Прогноза за времето - 28 април (неделя)

Най-важното за деня, 27 април

България: Още са с млечните зъби, но вече са се напивали

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com