Полският премиер Доналд Туск, който е на посещение в Канада, изрази задоволство от интереса на канадски компании, специализирани в добива на шистов газ, към възможностите за добива му в индустриални мащаби в Полша до три години, предаде БГНЕС.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Той каза това пред журналисти след среща с високопоставени ръководители на няколко водещи газови компании, сред които Talisman, Nexen, Encana, както и Канадската асоциация на производителите на петрол (CAPP). Според него те са по-оптимистично настроени от полската страна и смятат, че ако всичко върви добре, до три години в Полша може да започне индустриален добив на шистов газ.
"Нашите канадски партньори очакват среща, която да потвърди политическата воля на правителството да подкрепи работата по добива на шистов газ и да осигури законова и данъчна стабилност за тази дейност", добави той. Той говори още за баланса при рентабилността за чуждите компании, както и за самата Полша. "В това голямо начинание, ние нямаме много съюзници, тъй като конкуренцията не спи.
Ние в Полша знаем добре, че онези, които експлоатират находища с конвенционален газ, няма да са щастливи, ако ние станем местна империя на шистов газ", заяви Туск, намеквайки неприкрито за руснаците.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Полша има големи залежи от шистов газ, макар и напоследък първоначалните оценки да са бяха леко понижени. Канадските компании Talisman и Nexen вече имат концесии за разработване на находищата, а Encana е започнала процедура за получаване на концесия.
Редактор: Десислава Ушатова
Още: Нови цени на винетките от днес
Още: Кой има имен ден днес, 1 май 2025 г. Честито!