Ваня Григорова: Бизнесът може да плаща по-добри заплати, но не иска

01 ноември 2022, 08:06 часа 5848 прочитания

Недоволни сме не ние, а гражданите, защото доходите им се замразяват. Минималната работнан заплата остава 710 лева въпреки обещанията на същото служебно правителство да я увеличи на 770 лева. Това каза икономистът от КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова в ефира на Нова телевизия попитана какви са рисковете от удължаването на бюджета за 2023 г.

Още: Надежда сред самота: Как остаряват възрастните в България? (ВИДЕО)

Още: Полицията вече не смогва с отнетите коли от пияни и дрогирани шофьори

По думите й депутатите биха могли да променят това, но при положение, че служебното правителство е било внесло базов вариант на бюджета.

Григорова беше категорична, че те ще настояват да се намери начин и да се актуализира минималната работна заплата.

Мария Минчева от БСК обясни, че минималната работна заплата се определя от Министерския съвет. „Но не съм съгласна, че доходите на гражданите са замразени, защото всички данни показват, че те растат“, каза тя и добави, че в различните сектори доходите се вдигат с 14-15%.

Още: Хиляди сервитьори от Непал и Бангладеш, шофьори от Индия и още: Сезонните работници у нас - колко са, къде са и какво работят

Още: Почина съпругът на княгиня Мария Луиза Българска

„Бизнесът вдига заплатите. Той не чака Министерския съвет да реши“, категорична бе Минчева.

„Излиза, че бизнесът може да плаща, но не иска. В момента кризите ги плащат хората. Правителството отделя много усилия и пари, за да подпомага бизнеса, но изостави българските работници“, отговори Григорова.

"Не за всички граждани важи замразяването на доходите, винаги е било така. Тези, които са в по-силна позиция, винаги могат да се договарят за по-високи заплати. Там, където има силни синдикати, също могат да се договарят за увеличения на доходите. Но минималната работна заплата е регулатор там, където работника е слаб, за да може да оцелява. А в момента минималната заплата е близка до линията на бедност. А когато се увеличава инфлацията, това със сигурност означава, че за хората с ниски доходи тя е в пъти по-висока", аргументира се икономистът от КТ „Подкрепа“.

Според нея е добре по някакъв начин да се компенсират хората за високата цена на горивата.

Още: Специалните сили на България и САЩ симулираха рейдове срещу потенциален враг (СНИМКИ)

Още: Чистят тръба в тунел “Топли дол“, има промени в движението

ОЩЕ: Кабинетът потвърди: Настоява за удължителен бюджет въпреки отпора на синдикатите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес