За 10 години щетата от укриване на данъци и осигуровки е намаляла с около 100 млн. лв.

1354
За 10 години щетата от укриване на данъци и осигуровки е намаляла с около 100 млн. лв.
Снимка: iStock

"Благодарение на действия от страна на НАП и партньорски институции и организации през последните 10 години щетата от укриване на данъци и осигуровки е намаляла с около 100 млн. лв.", коментират от приходната агенция. Преди десетилетие тази сума е била над 400 млн. лв.", съобщават НАП. Като над 3 хил. души са посочили повече от 1000 лв. разлика в заплатата, върху която се осигуряват, и тази, която реално получават за периода юни - август 2022 г. Това показват данните на Националната агенция за приходите (НАП), цитирани от БТА.

Те са от калкулатора в сайта www.zaplatavplik.bg, който всеки може да използва за целта. Щетите си от негативното явление за този тримесечен период са изчислили над 4 хил. потребители.

Според наблюденията на НАП резултатите от калкулатора въздействат върху работниците и те променят поведението си, щом вече веднъж са видели колко средства губят.

Съвместни екипи на НАП и Главната инспекция по труда (ГИТ) са проверили близо 600 дружества, определени като рискови след подадени сигнали срещу тях и наблюдения на контролните органи. Често в такива предприятия служителите са сключили 4-часов трудов договор, но работят 8 часа или са осигурени върху минимална работна заплата, а в действителност получават повече.

Според наблюденията на НАП работници с по-ниско образование най-често се съгласяват на пари "в плик", а работодателите, които плащат заплатите на своите служители "под масата", са малки и по-рядко средни и големи предприятия.

Най-рисковите сектори, в които е практика така да се изплаща част или цялото възнаграждение, са в търговията на едро и дребно, строителството, хотелиерството и ресторантьорството.

Например работник, който получава 1500 лв., но работодателят му го осигурява на минималната заплата, в перспектива от 30 години ще изгуби близо 109 хил. лв. В тази сума влизат пенсията, обезщетенията за майчинство и безработица, както и пълният размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват работещите.

Работодателите пък могат да получат сериозни глоби, наказателни лихви, лишаване от право да участват в обществени поръчки, дори могат да носят наказателна отговорност.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Кой има имен ден днес, 27 април, 2024 г. Честито!

Прогноза за времето - 27 април 2024 г. (събота)

Най-важните новини за деня: 26 април 2024 г.

Промени в движението между Ружинци и Дунавци

Майският преврат 1934 г. и гоненията срещу дейците на ВМРО (ВИДЕО)

Времето утре - 27 април 2024 г.

Тревожна картина за българските младежи показва международно изследване

Изненадващ нов шеф в Euronews България (СНИМКИ)

След статия на Actualno.com: Отпадна налогът от 200 лв. на месец за берачите на гъби и плодове в гората

България избегна Съда на ЕС: Закрита е ключова наказателна процедура

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com