Ако българските институции, отговорни за съдебната реформа, изпълнят разписаните конкретни стъпки по 6 показатели, ЕК подчертава, че наблюдението за България ще приключи. Това заяви правосъдният министър в оставка Екатерина Захариева.
Още: "SMS-ите на BG-ALERT всяват паника": Кметове алармират, че никой не знае какво да прави
Още: "F-16 ще стане любим самолет на много от нас": Версиите за повредата на изтребителя
Докладът е важен, защото е 10-годишен и в него се прави ретроспекция и анализ на целия период, в който съществува механизмът. В него се подчертава, че реформата е показала много добри темпове през последните 2 години. Споменават като позитивни 2012 г., 2015 г. и 2016 г.
Зам.-председателят на ЕК отбелязва, че през последните 10 години България е постигнала значителен напредък в изпълнение на реформите по механизма”, каза Захариева.
Според не докладът на ЕК в рамките на механизма за сътрудничество и проверка (МСП), прилаган спрямо България е наистина обективен. Тя благодари на ЕК за това, че са отчели и коментирали действията на правителството през последните години и усилията, които се положили за изпълнение на стратегията за съдебна реформа и препоръките, които ЕК многократно е отправяла, предаде БГНЕС.
Още: F-16 e жертва на саботаж? Или на чиста некадърност и мърлящина: Анализ
Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини
„Най-важното в доклада може би, че по всеки един от показателите, които са 6 са отбелязани точни и ясни конкретни разписани стъпки, които българските институции, отговорни за съдебната реформа следва да предприемат и ако това стане ЕК подчертава, че наблюдението ще приключи, когато тези стъпки се изпълнят”, уточни правосъдният министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пак спад: Къде е България в класацията за свободата на словото
Захариева обясни, че по първи и по шести показател се отбелязва, че има значителен напредък. По втори и трети имало съществен напредък. Оставали няколко стъпи по отношение към законодателната дейност. Критика имало по четвърти и пети показател, която е свързана с корупция по ниските и високите етажи на властта.
„За съжаление всеки път има упреци между политическите сили кой е виновен, кой не е виновен, но фактът е, че 2016 г. е спомената около 5 или 6 пъти само в позитивен контекст. Призовавам политиците да четат обективно доклада и да не го ползват за политическо противопоставяме, а това, което казва ЕС – искаме приемственост не искаме отново реформата да спре или да даде на заден ход. Смяната на политическата обстановка не би следвало да води до смяна на приоритетите”, смята още Захариева.
Още: F-16 е много хубав, но договорът е порочен: Говори военен експерт
Още: Полицията погва водачите на тротинетки в София