Европейски център за транспортни политики провежда изследване за качеството на маркировка, положена през месец октомври 2023 година на Северна скоростна тангента. Данните показват, че тя вече е некачествена.
Още: "Орлите умират в полет": Костинброд скърби за военен пилот
Още: По следите на камионите с боклук: Терзиев сезира европрокуратурата за злоупотреби с отпадъците
Припомняме, че през месец октомври 2023 г. маркировката е напълно подновена. Екипът на ЕЦТП проверява с рефлектометър светлоотразителността. Измерени са и четирите линии, за да се провери текущото състояние на маркировката. Проучването е извършено както в посока от с. Мрамор към бул. „Ботевградско шосе“, така и от бул. „Ботевградско шосе“ към с. Мрамор. Направените измервания показват, че в над 70% от изследваните участъци пътната маркировка не покрива минималните изисквания, заложени в Наредба №2 на МРРБ от 2001г. При измерването се установява, че е с около 25% под минималните изисквания. Това заключение се прави и като се взима предвид известното текущо замърсяване в зимния период.
Ситуацията е притеснителна
Още: В Търново глобиха жена, защото не се съобразила с липсваща маркировка
Още: Кметът на Самоков участва в откриването на маршрута "Пътят на вярата"
Още: Вили Лилков: Очаква ни тежък сезон, ако не вземем спешни мерки за „Топлофикация-София“
По отношение на коефициента за нощна видимост ситуацията е изключително притеснителна. При извършените измервания се установява липсата на светлоотразителни перли, като същите са повредени или напълно липсват. Този дефект се получава, когато се сложи по-малко количество боя и тогава перлите не потъват достатъчно. Измерените стойности показват, че маркировката не покрива изискванията за нощна светлоотразителност, като същата е под минималните допустими стойности с около 50%.
Още: Кметът Терзиев бори "гнилите ябълки" в общината с антикорупционни мерки
Още: Заради жегите: Поливат всяка седмица дръвчета по улиците на София
ЕЦТП задава въпрос към стопанинът на пътя да отговори дали при предаването на обекта от изпълнителя са направени контролни измервания от Института по пътища и мостове и ако са направени, какви са били резултатите от тези измервания. Редно е също от агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) да отговорят платили ли са за тази маркировка и ако да, то ще бъдат ли наложени санкции на изпълнителя?
Заключението от извършената проверка показва, че положената пътна маркировка е извън експлоатационна годност едва три месеца след полагането й и реално не покрива изискванията на Наредба №2. Гаранцията на подобни дейности е 2 години за студен спрей пластик, какъвто е положен на Северната скоростна тангента.
Още: Нощният транспорт в София вече ще стига до летището
ЕЦТП посочват, че за направените изводи от това проучване е информиран Главния прокурор на Република България с цел извършване на проверка по компетентност.
Снимки: ЕЦТП
Още: Освежават пътната маркировка в Стара Загора