Столичният общински съвет (СОС) отложи гласуването на Наредбата за нискоемисионните зони в града, съгласно която най-старите автомобили няма да могат да се движат в идеалния център на София от 1 декември до 1 март.
Още: Водата в с. Столник е негодна за пиене, започва спешен ремонт
Още: Община Самоков засилва контрола срещу нерегламентираното изхвърляне на отпадъци
"Опозицията бламира дейност, която общината планира от години. Наесен, когато започнат дни с по-интензивно замърсяване на въздуха, моля да не ми задавате въпроси защо е мръсен въздухът и какво правите, защото отговорността е на всички", коментира кметът Йорданка Фандъкова.
„Изключително съм огорчен и разочарован от поведението на всички политически групи в общинския съвет, освен ГЕРБ-СДС, по време на днешното заседание. Представителите на Демократична България, БСП, ВМРО и независимите съветници демонстративно бламираха приемането на Наредбата за въвеждане на нискоемисионни зони в София. С приемането на която щяхме да намалим от 4 до 6 пъти основните замърсители на въздуха в София – азотни оксиди и фини прахови частици“, каза председателят на СОС Георги Георгиев.
Той заяви, че липсата на подкрепа за ограничаване на най-замърсяващите коли в центъра е сериозен проблем за екологията на столицата. „Явно предстоящите парламентарни избори карат колегите от останалите групи в съвета да мислят само и единствено популистки, а не за чистотата на въздуха в града ни“, смята той. И добави: „Изборите идват и отминават, правото на гражданите да дишат чист въздух не може да бъде заложник на политически сметки“.
Още: "София, за мен винаги е било привилегия да ти служа": Зам.-кметът Иван Василев подаде оставка
Още: Стартира 11-отото издание на "Зелени библиотеки" в парковете на София
„Направихме всичко възможно в рамките на правилника за работа на градския парламент да убедим останалите съветници да подкрепят този така важен за софиянци доклад, но за съжаление не се намериха 4 съветници с чиста съвест да подкрепят чистотата на атмосферния въздух“, каза Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще има ли небостъргачи и как ще се паркира в София: Отговорите от арх. Росица Николова (ВИДЕО)
Още: Община Елин Пелин продължава ремонтите в село Лесново (СНИМКИ)
Наредбата предвиждаше старите бензинови автомобили над 30 години и дизелите над 20 години няма да имат право да се движат в центъра на София, а видеокамери трябваше да следят за това. Изключения ще има за живеещите, за служебните автомобили на социалните служби, за хора с увреждания, които трябва да стигнат до болници и социални институции.
Мярката цели да не се замърсява въздухът в града.
ОЩЕ: Забраняват старите коли в центъра на София?
Още: В община Самоков се проведе работна среща заради пожароопасната обстановка в страната
Още: Огромен пожар гори в нова сграда в София (ВИДЕО)