Естония, която в момента заеме председателския пост на Съвета на Европейския съюз, заяви, че тази година няма да бъде взето никакво решение след призивите на германския канцлер Ангела Меркел за прекратяване преговорите за членството на Турция в блока. Така отговорността за решението пада върху България, която поеме председателството от 1 януари 2018 г., пише изданието EurActive, цитирано от агенция "Фокус".
Още: Обяви победа. Ясен е победителят на президентските избори в Полша
Още: Под носа на ФСБ: Зеленски с подробности за операция "Паяжина" (ВИДЕО)
Меркел отправи призива за преустановяване на преговорите за влизането на Турция в ЕС по време на първия и единствен телевизионен дебат, проведен на 3 септември: три седмици преди парламентарните избори.
„Не очаквам Европейския съюз да вземе каквито и да е решения по този въпрос тази година“, отбеляза външният министър на Естония Свен Миксер по време на срещата със своите колеги от блока.
Той подчерта, че трябва да се изчака публикуването на оценките на Европейската комисия, което ще се случи в началото на следващата година.
Още: Руското военно министерство с първа реакция за унищожената авиация
Още: 7 млрд. долара удар по руската стратегическа авиация: Украйна с оценка на щетите
Българският министър-председател Бойко Борисов се представя като близък съюзник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. България има дълга граница с Турция и би била изключително уязвима, ако Анкара промени политиката си и насърчи бежанците на нейна територия да се отправят на Запад, отбелязва още изданието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Испания срещу насилието срещу жени: Следващата крачка
Още: Пърл Харбър в Русия: Руският вариант на Patriot - Матросов на амбразурата (ВИДЕО)
Actualno.com припомня, че междувременно турският президент Реджеп Ердоган отново се разгневи на германски политически лидери, като косвено ги обвини във фашизъм. Без да назовава поименно Ангела Меркел или Мартин Шулц, той обяви методите им за „нацистки“.
От речта му пред привърженици на неговата партия в Анкара обаче стана съвсем ясно, че Ердоган визира конкретно именно канцлерката Меркел и кандидат-канцлера на социалдемократите Шулц. "Защо се смятате за засегнати? Та нали не казвам, че сте нацисти или фашисти. Само описвам ситуацията. Това е фашизъм, това е нацизъм!", борбено заяви Ердоган.
През пролетта на тази година Ердоган отново обвини германското правителство в нацизъм. Тогава той се ядоса, че Берлин осуети предизборните изяви на турски министри в Германия преди провеждането на референдума за промяна на турската конституция.
Още: След руски ракетен удар: Командирът на украинските сухопътни сили подаде оставка