Владеене на испански език и добра работа с правоохранителните органи – това е в основата на решението на Министерството на външните работи (МВнР) да номинира бившия шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев за консул на България във Валенсия.
Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов
Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски
Припомняме, че решението за назначението, взето на закрито заседание на Министерския съвет, предизвика противоречиви коментари.
„Той е работил до момента изключително добре с испанските правоохранителни органи, а работата на генералния консул в този консулски окръг изисква изключително добра координация с местните служби, той владее и испанския език”, обясняват от пресцентъра на МВнР в писмо до bTV.
Припомняме, че Пламен Георгиев подаде оставка от КПКОНПИ след дълъг отпуск и скандал, породен от терасата на жилището му в София.
Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало
Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото
Самият Георгиев обяви, че е жертва на политическа атака заради работата на ръководената от него Антикорупционна комисия. Почти веднага след оставката от КПКОНПИ, Висшият съдебен съвет го върна на работа в Спецпрокуратурата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова: България и САЩ са доверени съюзници, споделящи общи цели и интереси
Според Закона за дипломатическата служба, "за ръководители на задгранични представителства се назначават дипломатически служители, които имат минимално изискващия се дипломатически ранг и длъжностна категория" или по изключение "изявена личност, която се ползва с безспорно добро име и авторитет в Република България".