Тихомълком остана една крачка до това при арест на дете родителите да не знаят 24 часа

3391
Тихомълком остана една крачка до това при арест на дете родителите да не знаят 24 часа
Снимка: Pixabay

Леко, тихомълком и без много шум – така вчера, 25 октомври, на първо четене преминаха две много опасни промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които дават широки правомощия на прокуратурата.

За какво става въпрос – за промени, които се прокарват през преходните и заключителни разпоредби на Наказателния кодекс (НК). Промените в НК са заради изисквания на Директива 2014/42/EC, която касае конфискацията на придобито от престъпна дейност имущество, като се прави и поправка в НК, че можеш да влезеш от 1 до 10 години в затвора заради кражба на автомобил.

ВКС няма да публикува присъди, преди осъдените да влязат в затвора

В разрез с правилата за публичност на правораздаването Върховният касационен съд (ВКС) вече няма право да публикува незабавно на сайта ...

Далеч по-опасни обаче са поправките в чл. 63 и чл. 386 на НПК. В чл. 386 се създава нова алинея – 5, в която пише следното: "Когато е налице неотложна необходимост да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на лице или за да се предотврати ситуация, при която наказателното производство може да бъде сериозно възпрепятствано, уведомяването по ал. 4 може да се отложи за срок от 24 часа. В този случай за задържането незабавно се уведомява Държавната агенция за закрила на детето".

По същество този текст се отнася до непълнолетни и дава право при арест на тийнейджър родителите да не бъдат уведомявани за цяло денонощие! В действащия НПК текстът е съвсем различен: „В случаите на задържане непълнолетните се настаняват в подходящи помещения отделно от пълнолетните, като незабавно се съобщава на техните родители или попечители и на директора на учебното заведение, когато задържаният е ученик”.

На този фон съвсем невинно изглежда промяната в чл. 63 от НПК (нови алинеи 9-11). Текстът е същият, с едно изключение – прокуратурата може да не казва на никого, че е арестувала пълнолетен гражданин за срок от 48 часа. Сега не е така – при арест се уведомява семейството на задържания, работодателят, освен ако арестуваният не иска и МВнР, ако арестуваният е чужд гражданин. Все пак, що се отнася до прикриването, че някой е задържан и прокуратурата иска да не казва за това за 48 часа, то може да обжалва незабавно пред съда и съдът решава дали положението да остане така. Остава обаче съмнението колко време ще трябва на съда да вземе решение.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КРИМИ:

Пиян шофьор предизвика катастрофа с пострадали в Казанлък

Хванаха жена, купувала скъпи телефони с чужди карти (СНИМКА)

Окрал казино, но вместо пари взел тръби: Арестуваха мъж в Камено

Инвалидни пенсии за над 100 000 лева: Две жени лъгали държавата с години

Добавил си 8 години стаж: Мъж опита да излъже НОИ в Кърджали

Жена е в болница след домашно насилие в Благоевградско

Мними гадателки основаха първата ясновидска къща у нас

По инициатива на ДАНС: Международна операция ще пресича контрабандни канали

Разбивал наред: Хванаха мъж, повредил 7 автомобила във Враца

Внук отмъкна 25 000 британски лири от дядо си в Хасково

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com