5-те най-добри навика за закуска за здрав мозък и добра памет

04 май 2022, 12:22 часа

Много хора се тревожат от развитие на деменция, тъй като все още не се знае точно защо се случва и как може да се предотврати заболяването. Клиничната статистика показва, че поддържането на оптимално кръвно налягане, въздържанието от пушене, наднорменото тегло, здравословната диета и редовните упражнения изглежда играят роля в превенцията на заболяването.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 1 юли /валутен калкулатор/

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 30 юни /валутен калкулатор/

Според експерти, едно от ключовите хранения е закуската. Това е възможност да се осигурят на тялото хранителни вещества, които могат да забавят стареенето и развитието на хронични заболявания като деменция в по-късните години. Експертите идентифицират пет сутрешни хранителни навика, които могат да подобрят здравето на мозъка.

Закуската, от която топите килограмите за нула време

Закуска с орехи

Още: Кайма, сладолед, яйца: Любими летни храни, които носят опасност от натравяне

Още: Какви опасности крие студеният душ през лятото

Когато няма време за пълноценна закуска, лекарите препоръчват да вземете със себе си шепа орехи, които можете да хапнете както на път за работа, така и в офиса. Орехите са отличен източник на ALA (α-линоленова киселина), форма на омега-3 мастни киселини. 30 грама от тези ядки стимулират мозъчната функция и могат да играят роля в борбата с деменция.

Варени яйца за закуска

Проучванията показват, че децата, които ядат яйца с жълтъци, подобряват краткосрочното обучение, вниманието и паметта в сравнение с децата, които ядат яйчен белтък или кисело мляко.

В допълнение, яйцата могат да помогнат на възрастните хора да подобрят мозъчната функция. Учените стигнаха до това заключение в хода на проучване, включващо 25 хиляди души на възраст от 30 до 70 години. Експертите са открили връзка между консумацията на яйца и намаления риск от деменция, по-специално болестта на Алцхаймер.

Още: Как да замразите домати, без да ги белите или бланширате

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 27 юни /валутен калкулатор/

Направете овесена каша сутринта

Ниските серумни нива на определени хранителни вещества, като фолиева киселина, витамин Е и флавоноиди, са свързани с лоша когнитивна функция, загуба на паметта и развитие на деменция, обясни диетологът Таня Фрайрих. Тя казва, че препоръчва пълнозърнеста овесена каша за закуска на всичките си клиенти, която е отличен източник на витамини от група В, включително фолиева киселина и витамин В12. За да засилите ползите от кашата, експертът съветва да добавите към нея ядки, ленено семе, чиа, тиква, слънчоглед, както и горски плодове.

Солени мъфини за закуска

Плодово смути

Страхотен сутрешен навик, особено за тези, които обичат да пропускат закуската, е да пият плодово смути сутрин. Основното правило е, че трябва да се приготви по всички канони на здравословното хранене. Лекарите препоръчват добавяне на горски плодове и листни зелени зеленчуци към това смути. Според тях, това са две групи храни, полезни за мозъка, за които е доказано, че намаляват риска от развитие на болестта на Алцхаймер с цели 53%, когато се консумират редовно.

Избягвайте лошите въглехидрати от закуската

Най-често сутрешният чай или кафе се придружава от поничка, бисквитка или сладка кифла. В краткосрочен план печените продукти, направени с прекомерни количества рафинирана захар и наситени или трансмазнини, могат да забавят функциите на мозъка и да причинят умствена умора поради постоянни скокове в нивата на глюкозата.

Към днешна дата учените нямат точни данни какво допринася за развитието на деменция.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес