Чревните инфекции обикновено са леки, краткотрайни и възникват внезапно, в резултат на консумация на развалена или неправилно съхранявана храна. Те са включени сред така наречените „болести на мръсните ръце“ и са най-често срещани през летния период, когато температурите са високи. Лекарите предупреждават, че това е частта от годината, когато традиционно се увеличава броят на пациентите с чревни инфекции. Най-често са засегнати млади хора, които не се предпазват достатъчно. Добрата новина е, че симптомите, при подходящи хигиенни и диетични мерки, преминават бързо и не оставят дългосрочни последици за здравето, пише „Е-clinica“.
Какво причинява чревни инфекции?
Недостатъчно безопасната вода на плажа или храната, която е престояла на високи температури дълго време, може бързо да причини неприятни симптоми.
Още: 5 въпроса, които разкриват истината за начина, по който остарявате
Лекарите обясняват, че чревните инфекции се причиняват от бактерии, а по-често от вируси. Високите температури създават идеални условия за размножаването им в храната. Инфекциите се предават лесно, устойчиви са на много дезинфектанти и могат да оцелеят в замърсена вода и върху различни повърхности. Особено рискови са продукти като мляко, месо, яйца, кремове и майонеза.
Най-честите причини са вируси, но също така и бактерии като салмонела, шигела и стафилококи, които могат да причинят по-тежка клинична картина.
Още: Пийте това преди хранене и ще забравите за проблемите със стомаха
Как се лекуват?
Най-честите симптоми са гадене, повръщане, лека температура, коремна болка, спазми и диария. Симптомите обикновено са леки и продължават до три дни при подходящ хигиенен и хранителен режим, прием на пробиотици и добра хидратация. Препоръчва се нискомаслена диета, без пресни плодове и млечни продукти. Супи от пакетче, продукти за рехидратация, варено месо, ориз, картофи и моркови, комбинирани с пробиотик, са достатъчни за бързо връщане към нормалното състояние.
Още: Как да се справите с ниското кръвно през жегите
Младите хора, които живеят забързан живот, са най-засегнати, докато инфекциите са по-рядко срещани сред възрастните хора и тези, които мият и приготвят сами храната си.
Защо не трябва да приемате лекарства, за да спрете диарията?
Въпреки че усложненията са редки, те са възможни при малки деца, особено при тези с хронични заболявания. Диарията може да доведе до дехидратация, ако не се приемат достатъчно течности.
Терапията се състои най-вече в заместване на течности и електролити. Експертите не препоръчват употребата на лекарства за спиране на диарията, тъй като тялото изхвърля причинителите на инфекцията с изпражненията. Достатъчният прием на течности, пробиотиците и почивката са най-добрият начин за бързо и ефективно възстановяване.
Още: Учени: Черният шоколад крие неочаквани ползи за здравето
Мийте ръцете си редовно.
Най-добрата защита е редовното миене на ръцете след използване на тоалетната и преди приготвяне на храна, както и поддържането на хигиена на работните повърхности и правилното съхранение на храната в хладилника.
Ръцете трябва да се мият с топла вода и сапун, а всички предмети, които са били в контакт с изпражнения или повръщано, трябва да се почистват внимателно. Избягвайте храна от непроверени заведения за обществено хранене и нетрайни продукти, които са престояли дълго време, дори в хладилник.
Натравяне помрачи дните на Бенямин Нетаняху
Бактериите и вирусите могат да оцелеят дълго време в замърсена вода, затова избягвайте плуването в непроверени басейни и застояла вода, предупреждават лекарите.