Оризът е една от най-популярните зърнени култури в света. Той съвършено се комбинира с риба и месо, плодове и зеленчуци и е известен на човечеството повече от 6000 години.
Оризът е подходящ за приготвянето на пилаф, супи, може да се добави към салати или да се приготви като самостоятелно ястие.
И все пак не всеки знае как да го приготви!
Оризът за някои, особено за начинаещите готвачи, е същинско мъчение. Вместо да се получи ронлив, той става на лепкава каша…
Ще ви кажем как да избегнете типичните грешки и как да приготвите наистина вкусен ориз!
1) Оризът, който избирате за готвене, играе важна роля.
Ако изберете басмати, тогава ще получите ронлив, ароматен ориз с деликатен вкус.
Дивият ориз е различен на вкус, но е най-полезният от всички сортове.
Кръглозърнестият ориз е идеален за каши и пудинги, но се слепва при готвене.
Среднозърнестият е подходящ за супи и ризото, а дългозърнестият е идеален за гарнитура и сервиране с месо или риба.
2) При готвенето си струва да запомните, че оризът се увеличава два пъти. Ето защо, ако вземете 1 чаша ориз, тогава ще се нуждаете от 2 чаши вода.
Не изливайте повече вода: оризът няма да я поеме и ще се слепне. В този случай той няма да бъде толкова вкусен.
Най-добре е да използвате широк тиган с плътен капак. Тънкият слой ориз се получава много апетитно.
И не забравяйте, че за всеки 150 грама ориз имате нужда от 1 чаена лъжичка сол, но е по-добре да солите бульона или водата, в която варите ориза.
3) Поставете 1-2 супени лъжици зехтин в тигана. Не е нужно да изплаквате ориза предварително.
Изсипете ориза в горещата мазнина и разбъркайте добре. След това изсипете водата или бульона. Бульонът ще придаде на ориза по-интензивен вкус. Ако използвате вода, можете да добавите 1 чаена лъжичка куркума – оризът ще придобие лек жълт оттенък.
Оставете ориза на слаб огън под плътно затворен капак. Не бъркайте по време на готвенето! Можете да го разбъркате само веднъж, когато го заливате с течност, след което трябва да го оставите да заври и да намалите котлона до минимум.
Белият ориз се готви за не повече от 15 минути, дивия и кафявия – 35-40 минути. Внимавайте за времето и не отваряйте капака по-рано!
В противен случай ще освободите горещата пара и ще удължите времето за приготвяне.
4) Когато изтече времето, махнете капака и наклонете тенджерата или тигана. Ако е останало малко вода, трябва да продължите готвенето още 2-3 минути.
След това покрийте ориза с ленена кърпа и оставете за 10 минути. През това време оризът ще се абсорбира излишната влага и ще стане сух и ронлив.
Сега можете спокойно да го сервирате на масата – вашето семейство или гостите ви със сигурност ще поискат допълнително!