Правилно ли съхранявате храната в хладилника и фризера?

19 май 2025, 10:13 часа

Едва ли можем да си представим животът днес без хладилник и фризер. Използваме ги постоянно и така не само пестим пари, но и не разхищаваме храната си. Но знаете ли, че дори поставянето на останалата супа в хладилника има своите тънкости? Прочетете в следващите редове дали допускате грешки при охлаждането и замразяването на продуктите у дома.

Правилната температура

Ако искате храната ви да е безопасна, а не просто охладена, първата ви грижа трябва да е да настроите правилната температура в камерата.

Съществува специална Наредба на Агенцията за контрол на храните, в която са описани температурите и сроковете за всички продукти поотделно. Те са много подходящи и за съхранението у дома.

Ако трябва да обобщим за домашния хладилник с фризер, направете температурата в хладилника най-много 4О, а във фризера е добре да поддържате около -18О.

Когато имате хладилник с фризер, трябва да настроите всяка камера поотделно. Отворете вратата, открийте панела за управление и се погрижете да зададете правилните температури. Ако няма точни настройки, поставете в камерите подходящи термометри и следете показанията им.

Какво може да замразявате

Понякога при замразяване продуктите променят вкуса и/или консистенцията си. Освен това има храни, които не бива да се замразяват във фризер.

Ето кратък списък на основните типове храна, които можете да замразите дългосрочно: сурово месо и кайма; варено месо; сушени меса; сурова или варена риба; супи, яхнии и гювечи; мляко; масло; настърган кашкавал; плодове; бланширани зеленчуци; хляб; сурово тесто, печива, баници, пици и др.

Какво не може да замразявате

Някои храни просто не са подходящи за фризера. Ако са на трохи например, ще се намокрят при размразяване. Плодовете и зеленчуците с високо съдържание на вода стават кашави. Не замразявайте още:

  • Сосове на основата на яйца и мляко – съставките им се разделят;
  • Кисело мляко, извара и сметана – стават воднисти;
  • Сурови яйца с черупки – разширяват се и се спукват;
  • Твърдо сварени яйца – стават жилави;
  • Консервирани храни.

Още няколко полезни съвета

Преди да сложите храната в хладилника или фризера, погрижете се добре за нея.

Първо проверете срока на годност на продуктите. Ако е изтекъл, няма смисъл да я държите повече.

Ако храната е топла, охладете я до стайна температура, за да не затопли камерата. Това би довело до изразходването на повече електроенергия, а и не е полезно за околните продукти.

После я опаковайте добре. Дори когато я държите в хладилник с фризер, влагата от нея се отделя и се придвижва към най-студените части на камерите и тя остава дехидратирана. Това не я разваля, но ще промени качеството ѝ.

Замразявайте в реалистични порции, за да не се налага да размразявате по-големи количества от тези, които ви трябват към момента.

Не замразявайте повторно вече размразени продукти.

Ако не сте сигурни колко дълго е стояла храната във фризера, по-добре я изхвърлете. Замразяването и охлаждането не премахват бактериите от нея, а при размразяване броят им бързо се увеличава.

Почиствайте редовно камерите от лед, за да поддържате тяхната енергийна ефективност. През това време може да държите продуктите в хладилната част – това ще ги предпази от размразяване за няколко часа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес