Билката можем да отглеждаме и като растение в саксия в двора или у дома, тя е устойчива на климатичните промени и можем да я използваме по различни начини за повишаване на имунитета, за лекуване на рани и възпаления и др.
Още: Само свекървата и хлебарката ще преживеят ядрена война, но от една може да се отървете с този трик
Още: Бял равнец - лек от градината за тялото ви
Дебела Мара представлява сочно и месесто растение, чиито листа наподобяват роза. Част е от семейство Тлъстигови. Нейните листа имат силни противовъзпалителни, болкоуспокояващи и антибактериални свойства. Успешно спомагат за по-бързото заздравяване на раните.
Цветовете на растението могат да са червени, бели или жълти, а цъфтежът е в периода между месеците април и септември. Относно отглеждането, билката не е никак капризна и е устойчива на суша и високи температури.
Още: Оцет от мащерка - еликсир за душата и тялото
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/
Дебела Мара в народната медицина
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Грешни методи за отстраняване на кърлеж, които повишават риска от заразяване
Вследствие от редица проведени изследвания относно ефектите на билката, са установени нейните силни антибактериални свойства, наличието на полизахариди, укрепващи имунната система, както и ябълчена и мравчена киселина.
При врастнали нокти може да обелите едната част на лист от дебела мара и да го поставите директно върху пръста си, като го оставите така поне за няколко часа. Може да закрепите с лепенка. Листата имат положително действие и при рак на кожата, язви, изгаряния, лунички, ухапвания, отоци и др.
Листата на билката пускат сок, който може да се използва при проблеми със съня, детски страхове, епилепсия и проблеми с нервната система. Няколко капки от растението могат да спомогнат и при болки и възпаления в ушния канал.
Още: Защо трябва да консумираме целина?
10 билки, които понижават кръвното налягане
В народната медицина със сходни ефекти откриваме и подобно още едно растение - жълтата тлъстига. Познато е още като жълто прозорче и има благоприятни ефекти върху матката, храносмилателната система, работата на сърцето, кръвното налягане, има болкоуспокояващ ефект и т.н. Може да се приготви отвара от жълта тлъстига, като в 300 мл вряща вода се добави супена лъжица от билката и се варят още 15 минути заедно. След това оставете да се накисне за около половин час, прецедете и пийте 3 пъти по една чаша преди хранене.
Отварата от дебела мара при перорален прием оказва положителен ефект и върху работата на червата, понижава високото кръвно налягане, облекчава симптомите на атеросклероза, нормализира проблемите с дихателната система. Подходяща е за консумация от хора с хронични заболявания на белите дробове, дихателна недостатъчност и подобни проблеми.
*Важно е да отбележим, че статията е с информативна цел и при по-сериозни проблеми и заболявания задължително трябва да се консултирате с лекар, който ще ви предпише адекватно и своевременно лечение със специални медикаменти.