Спрете истерията около Навални

19 юли 2013, 16:36 часа • 16070 | прочитания

Светът се е побъркал. Или поне онлайн-светът със сигурност. Ако отворите някои руски сайтове, ще останете с впечатление, че освен случаят с Алексей Навални на света не е останало нищо друго. А историята е много проста - колкото монета от две копейки.

Още: Радев: Норайр Нурикян покоряваше не само олимпийските върхове, но и сърцата на всички

Още: Национален протест пред парламента

Става дума за това, че съдия Сергей Блинов изпълни буквално чл. 120 от Конституцията на Русия, който гласи, че „съдиите са независими и се подчиняват само на Конституцията и закона на страната”. И грубо казано, той отпрати надалеч всички договарящи се страни и осъди Навални на пет години затвор. Никой не го очакваше. Вероятно не го очакваха дори прокуратурата и ръководството, които предпочитаха условна присъда за руския опозиционер.

Съгласно член 160 от Наказателния кодекс (присвояване), който предвижда лишаване от свобода до десет години, Навални получи пет години общ режим. Имаше само две смекчаващи обстоятелства: той има малолетно дете и не е бил съден преди. Съдията сметна, че те не са достатъчни за условна присъда и разпореди ефективна такава. Какъв е проблемът? Законодателството предвижда обжалване на три инстанции. Обжалвайте!

Дали присъдата е голяма? От една страна, осъденият и неговото обкръжение вярват, че е много голяма. Тях можем да ги разберем. Руското законодателство е достатъчно строго. Но, от друга страна, Навални може да бъде осъден и за много по-дълъг период, ако обвинението бъде разбито на десетина части, за всяка от които му бъде определено максималното наказание. Така щяха да се получат седем или осем години общо. Така че пет години не са толкова зле.

Още: МВнР препоръчва да се избягват пътувания до Сърбия днес и утре заради протест в Белград

Още: България ще си вземе последно сбогом с Нораир Нурикян

Изчакайте, не бързайте да надавате вик за несправедливата присъда. Нека да видим какви присъди са били издавани по същия член от Наказателния кодекс на обикновените руснаци, които нямат отношения с опозицията.

Ако разгледаме съдебните решения от последните десет години по същите обвинения като при Навални, ще открием следните присъди - пет, шест, седем, осем години лишаване от свобода. В повечето случаи става въпрос за ефективна присъда в затвор. Малко са случаите, в които е дадено условно наказание: при бременна майка на две деца и при инвалид от детството. Алексей Навални, доколкото е известно, не е нито бременна майка, нито пък има увреждания от детска възраст.

Преди време лейтенант на име Касянов открадна храна, принадлежаща на военно поделение, и му причини щети на стойност 1 211 349 рубли и 49 копейки. На 7 май 2010г. той беше осъден на шест години затвор - по същия член, по който е осъден и Навални.

В случая на известния блогър става дума за суми, петнадесет пъти по-високи от цената на консерви, откраднати от един лейтенант. Съответният член от закона обаче е един и същ, а при Навални щетите са много по-големи и за по-малко време. Така че кое е честно и защо във втория случай се вдига толкова шум?

Още: Най-важните новини за деня: 14 март 2025 г.

Още: Не им пука за прогнозата: Щъркелите се завръщат на ята в Бургаско

Защо участието в опозиционното движение и популярността в блоговото пространство трябва да служат като индулгенция при престъпване на закона? Статутът на този опозицонер дава ли му какъвто и да било имунитет или е някакъв вид смекчаващо вината обстоятелство? Не, не е. Тогава спрете с истерията и дочакайте обжалването на присъдата.

Взглюд

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес