Марсоходът Bridgetсе се справи отлично с марсианските условия на Земята

21 октомври 2013, 09:23 часа 30657 прочитания

Марсоходът Bridget успешно премина първи полеви изпитания, проведени на територията на пустинята Атакама в Чили. Това се случи в рамките на програмата Sample Acquisition Field Experiment with  Rover (SAFER) на Европейската космическа агенция.

Още: Оставка, оставка: Политиката ни е за дебелокожи дебили и блатни обитатели

Още: Прахосват нашите пари и то милиони, а дори не ги виждаме: Що е то?

Времето, което машината прекара в полеви тестове, се равнява на шест марсиански денонощия.

Марсоходът е част от програмата за придобиване на опит в строителството и експлоатацията на изследователски космически апарати, които ще се използват през 2018 г. за осъществяването на поредната изследователска мисия на Марс.

Bridget е създаден от специалисти на компанията EADS Astrium и е снабден с някои научни и изследователски инструменти, съществуващи към момента като опитни образци. Сред тях са панорамни камери, камери за снимане на малки обекти, радарна система, чийто диапазон на работа позволява проникването на дълбочина под повърхността, и още няколко прибора.

Още: Въвеждаме нов лев: Исторически спомени от недоразвития български социализъм*

Още: Со кротце, со благо и со малце вековна идентичност

Машината обаче все още не разполага със своя основен инструмент – пробивна система за получаване на образци от марсианската почва и скали от дълбочина около метър.

Въпреки това по време на експериментите марсоходът успял да получи проби от почвата на Атакама чрез загребване с по-елементарно и традиционно приспособление. Целта била да се провери работоспособността на някои инструменти за извършване на анализи, както и да се тества достоверността на събираните с дълбочинния радар данни.

По време на полевите тестове управлението на марсохода се осъществявало посредством спътникова връзка от центъра за управление Remote Control Centre (RCC) в Харуел, Великобритания.

Всяко действие на машината било проследявано на изображения, визуализирани на огромна видео стена.

Още: Иран за Тръмп ще е като Ирак и Афганистан за Буш, Обама и Байдън: Да или не

Още: Не му е времето сега да съдим депутати и министър: Урок по телевизията

„Целта на проекта е придобиване на опит в създаването на нови и доразработването на вече съществуващи технологии. Целта на полевите тестове – разработването на безопасни маршрути за придвижване и изпълняването на множество други действия в условия, близки до тези, в които ще протече марсианската мисия“, коментира Мишел ван Винендел, един от наблюдателите на Европейската космическа агенция.

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес