1 одобрен при търсени общо 80 кандидати. А знаете ли за какво се търсят хора? Не, не е за мисия в Ирак. Не е и за мисия в Иран. Даже не са желаещи да останат на воден режим.
Още: Съпротивата на македонските българи и пораженията от сръбското владичество*
Още: Няма пари за младите лекари, защото има за старите ченгета и вождове
Описаната числова картинка отразява успеха на държавата да събере учители за т.нар. проблемни райони - по програмата "Мотивирани учители". И всъщност е много логичен завършек на трагедията, наречена България.
За да бъдем справедливи, да уточним – това съотношение 1:80 се отнася до първия модул на програмата. Който е следният – да се намерят учители с поне 8 години опит по математика, физика и информатика.
Ами няма, туй то. Няма, защото никой не е и мислил да има. Я да видим сега, малко елементарна математика – 2020 минус 8 прави 2012. През 2012 година кой беше на власт и каква му беше програмата за образованието?
Още: Най-добре е да извадим г-н Тошко от контекста и да приключи тази мъка
Още: Оставка, оставка: Политиката ни е за дебелокожи дебили и блатни обитатели
Още малко факти – по другите два модула на "Мотивирани учители" има повече желание. Например, 65:100. 65 души с висше образование, което не е педагогическо, са поискали да станат учители. Търсят се обаче 100. По третия модул пък цъфтим – 232 учители искат допълнителна квалификация, по програма място има за 150. Чудно, защо така – дали не е свързано нещо с възможността да работят на частно?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прахосват нашите пари и то милиони, а дори не ги виждаме: Що е то?
Още: Въвеждаме нов лев: Исторически спомени от недоразвития български социализъм*
Картината е безмилостна поради един прост факт – че няма как само с пари отгоре да се намерят хора. За такова нещо са нужни години на постоянна политика и то не просто в образованието. Нещата са свързани – все още на хората повече им е мил животът, отколкото да се занимават с „държавата“, която за толкова време така и не даде по никакъв начин обратна връзка. Тогава защо да ставаш буквално мисионер на места, където законът отдавна е просто думичка, институциите са с опадала мазилка не само по сградите, а правото е на по-силния?
Все пак решение, разбира се, има – за който търси. Ако е вярно, че аналогичната програма "Заедно в час" се радва на много по-голям интерес при аналогично плащане, тогава някой чиновник може да се заинтересува защо и да открие с един сравнителен анализ. Има ли поне един, който да му пука, за да разбере?
Автор: Ивайло Ачев
Още: Со кротце, со благо и со малце вековна идентичност
Още: Как ще спрат скандалите в София: Терзиев спешно да се снима с Пеевски