През последните две години много продукти в Египет поскъпнаха двойно - наример телешкото месо, което днес е два пъти по-скъпо, отколкото преди година. В основата на поскъпването е високата инфлация, която през декември миналата година достигна 21,3 процента – най-високата от 2017 година насам. Египетската лира също се обезцени много през последните две години, посочва АРД. А слабата лира оскъпява вносните стоки.
Още: Украинското разузнаване намекна, че е взривило танкер от руския сенчест флот
Още: Жив щит и сексуално насилие: Рекорден брой пострадали деца във войните през 2024 г. (СНИМКИ И ВИДЕО)
Нова червена линия
В същото време правителството очертава една червена линия, отвъд която недоволството на хората не бива да преминава: „Представете си го така: хората почти не могат вече да си позволят месо, но в същото време нямат право и да се оплакват от това", казва адвокатът Ел-Ганади от Египетската инициатива за лични права.
Който си позволи такива забележки или коментари, например в социалните мрежи, рискува да бъде обвинен за разпространяването на фалшиви новини или за членство в терористична организация. Адвокатът редовно представлява в съда хора, които във Фейсбук или в ТикТок са се оплакали от експлодиращите цени и от това, че вече трудно успяват да изкарат прехраната на семействата си.
Още: Петролен танкер се взриви край Либия
Още: Африканци са "пушечно месо" за Путин: Украйна показа пленени камерунци (ВИДЕО)
Недоволството расте
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гърция пусна военни кораби край Либия
Още: ЧВК Вагнер и случаи на канибализъм в Африка: Трибуналът в Хага се заема
При това положение изобщо не е изненада, че недоволството на хората расте – много от тях едва свързват двата края. В същото време те виждат, че президентът Абдел Фатах Ас-Сиси влага много пари в престижни и луксозни проекти - като строежа на нова административна столица или разришяването на Суецкия канал. В същото време някои спешно необходими икономически проекти, които биха могли да подобрят живота на хората в перспектива, остават на заден план.
Очевидно египетското правителство се опасява от растящото недоволство, коeто може да прерасне в масови протести сред населението, подобни на тези от 2011 година срещу тогавашния президент Хосни Мубарак. Затова прави опит да изпусне политическото напрежение чрез някои извънредни мерки – например пускането на свобода на стотици затворници.
По данни на правозащитни организации като „Амнести Интернешънъл“, от април 2022 г. насам в Египет са помилвани почти 800 политически затворници - основно благодарение на силния натиск от страна на западни правителства, и най-вече на американското.
Още: Необичаен модерен оазис: Розов хладилник се превърна в туристическа атракция (ВИДЕА)
Още: Руските наемници в Мали бяха хванати в засада и дадоха жертви (ВИДЕО)
Само трик?
Правозащитници обаче твърдят, че това е трик на правителството. Адвокатът Ел-Ганади от Египетската инициатива за лични права казва пред АРД, че са помилвани само хора, които службите за сигурност не смятат за сериозна заплаха.
Известно е и друго: от април 2022 г. до днес зад решетките са попаднали нови 2500 души – с други думи броят на арестуваните по политически причини е много по-голям от броя на онези, които са били освободени.
Източник: Дойче веле