Президентът на САЩ Джо Байдън се срещна с лидерите на Япония и Южна Корея, за да затвърди дипломатическия им напредък в очакване на новото правителство на Доналд Тръмп, за което мнозина се опасяват, че може да развали съюзите по света, предаде БТА.
Още: От Русия с любов: Путин се подигра на Уиткоф, предавайки му орден на Ленин за сина на шеф в ЦРУ
Още: Срещата в Аляска - още едно унижение за Путин, показващо кой е шефът
Още: Байдън предупреди за началото на "епоха на политически сътресения"
Ще развали ли Тръмп съюзите по света?
Срещата между Байдън и двама от най-близките му азиатски съюзници се проведе в момент, когато се очаква отношенията на САЩ с Пекин да станат по-конфронтационни след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп на 20 януари, предвид обещанията му за рязко повишаване на митата, което може да затрудни китайската икономика.
Разполагането на севернокорейски войски в Русия в подкрепа на руската война в Украйна, както и севернокорейската програма за ядрени оръжия и намаляването на перспективите за мирно уреждане на продължаващия от десетилетия конфликт с Южна Корея също повишават напрежението в Азия.
Още: Стрелба на "Таймс Скуеър" в Ню Йорк, има ранени (СНИМКИ)
Още: Официално: Тръмп обяви кога и къде ще се срещне с Путин
„Япония, Република Корея и Съединените щати категорично осъждат решенията на лидерите на КНДР и Русия за опасно разширяване на руската агресивна война в Украйна“, се казва в съвместно изявление,
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Армения и Азербайджан воюваха 35 години, но сега са приятели, заслугата е на Уиткоф (ВИДЕО)
Още: CNN: Човекът в сянка в Пентагона връща на САЩ оръжия, произведени за Украйна
Срещата в кулоарите на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Лима, Перу, събра за първи път лично Байдън, южнокорейския президент Юн Сук-йол и японския министър-председател Шигеру Ишиба, който встъпи в длъжност през октомври.
Установяването на сътрудничество между Южна Корея и Япония се смята за едно от дипломатическите постижения на четиригодишния мандат на Байдън като президент, който скоро ще приключи. Двете страни имат дълга история на взаимна вражда, породена от суровото колониално управление на Япония над Корея през 1910-1945 г.
Още: "Няма да опитваме да убием Тръмп": Иран дал писмени гаранции на САЩ?
Още: Ниво на сигурност - Бог: Миниатюрно кученце прогони мечка (ВИДЕО)
Още: Хеликоптер се разби в Мисисипи, има загинали (ВИДЕО+СНИМКИ)