В петък американският предприемач Илон Мъск представи на обществеността прасе, в чийто мозък, според самия Мъск, е имплантиран имплант с малък компютър, съобщава The Guardian, цитирани от "Фокус".
Още: Тръмп се чу с Ердоган: Какво си казаха?
Още: Луксозна яхта с над 30 инфлуенсъри потъна в открити води (ВИДЕО)
„Това е здраво, щастливо прасе, срамежливо, но без съмнение, енергично и обичащо живота: изминаха два месеца от момента, когато бе поставен импланта в него“, цитира изданието думите на милиардера.
Според The Guardian, презентацията се е състояла като част от онлайн събитие за набиране на персонал за новия стартъп Мъск Neuralink. Бизнесменът започна този проект през 2016 г. с цел да създаде безжично интрацеребрално устройство, което учените се надяват да помогне за лечение на неврологични заболявания. Устройството, представено на презентацията на Мъск, е с размер на монета: то ще бъде имплантирано в мозъка от робот, използващ местна упойка. Освен това това устройство може да бъде премахнато на по-късен етап.
Повечето практически приложения на подобни устройства сега са свързани с областта на медицината, но Илон Мъск каза, че подобни импланти могат да помогнат на човешкия интелект да се конкурира с изкуствения, пише вестникът. По време на презентацията Мъск каза, че на теория такава технология може да се използва за извикване на автомобил на Tesla, игра на компютър и също така да бъде в състояние да вдигне на крака човек с увреждане на гръбначния мозък.
Още: Да оцелееш след самолетна катастрофа и в компанията на алигатори (ВИДЕО)
Още: Мъж продаде стария си VHS касетофон, по-късно получи разтърсващо писмо в пощата (СНИМКА)
Според The Guardian Neuralink вече е събрал 150 милиона долара, като самият Мъск инвестира 100 милиона долара. В момента в компанията работят 100 служители, но Мъск твърди, че персоналът й може да нарасне до 10 хиляди.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Главата на Тръмп увря и той призна: Путин иска да превземе цяла Украйна
Експертите в областта на невронауката посочват, че стимулирането на човешкия мозък с имплант е възможно, но времевата линия на Мъск е твърде амбициозна.