Лидер на венецуелската опозиция потърси убежище в чилийското посолство

05 ноември 2017, 13:45 часа • 766 | прочитания

Водещ законодател от опозицията във Венецуела в събота поиска защита след като върховният съд в страната обяви, че ще му бъдат повдигнати обвинения, за които може да получи до десет години затвор.

Още: Новият папа Лъв XIV е критикувал Тръмп и Ванс, не харесва основни техни политики

Още: Тръмпизмът пълзи: Ситуацията в САЩ е предупреждение за Европа

Фреди Гевара – втори по важност политик в доминираната от опозицията национална асамблея, потърси убежище в посолството на Чили в Каракас след като лоялният на правителството върховен съд обяви решението си.

Чилийското външно министерство заяви, че 31-годишният Гевара е бил приет „като гост” в резиденцията на посланика и че „е поискал защита от Чили”, защото „смята, че съществува непосредствена заплаха за сигурността и личната му неприкосновеност”.

Гевара стана шестият венецуелец, потърсил убежище в посолството през последните 3 месеца. Преди него в посолството поискаха закрила четирима съдии, които вече са в Чили, а пети е в резиденцията от април.

Още: Тръмп назначи водеща от Fox News на ключов пост в съдебната система

Още: Джей Ди Ванс: Войната Индия-Пакистан не е наша работа

Върховният съд на Венецуела в петък лиши Гевара от имунитет, за да може да бъде съден за престъпления, свързани със „съучастие, последователно обществено подбудителство и използване на непълнолетни за извършване на престъпления”, без да уточнява за какъв период се отнасят обвиненията.

Проправителствената конституционална асамблея, която управлява с абсолютна власт изпадналата в криза държава, междувременно разследва Гевара за връзката му с масовите протести срещу левия президент Николас Мадуро, в които от април до юни загинаха 125 венецуелци.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес