Почти 400 тюлени и морски лъва загинаха от птичи грип край Уругвай

29 септември 2023, 10:16 часа 1340 прочитания 0 коментара

Почти 400 морски лъва и ушати тюлени бяха намерени мъртви на уругвайското крайбрежие през последните седмици. Властите обясняват хекатомбата с птичи грип

Още: По заповед на Тръмп: Претърсват музеите в САЩ за “пристрастни или партийни наративи“

Още: "Путин помоли за срещата в Аляска": Говорителката на Тръмп го обяви официално (ВИДЕО)

Откакто на 5 септември е открит първият случай на птичи грип H5 при морски лъв, изхвърлен на плажа Серо в Монтевидео, уругвайското Министерство на селското стопанство, животновъдството и риболова следи отблизо епидемиологичната ситуация при тези морски бозайници, съобщи АФП, цитирани от БТА. 

От 400-те трупа, изхвърлени на южното атлантическо крайбрежие на Уругвай, 350 вече са погребани, за да се предотврати разпространението на вируса. "Не можем да противодействаме на тази болест. Просто трябва да изчакаме имунитетът на тази популация да започне да действа, но не знаем кога ще стане това", обясни Кармен Лейсагойен от Министерство на околната среда и добави, че уругвайските власти продължават изследванията, за да определят произхода на заразата. Оттам поясняват, че не са открити огнища на птичи грип при диви или домашни птици. Рибните популации също не са застрашени. 

Още: Невиждано досега: 2000 мъртви пингвини изхвърлени на уругвайския бряг (ВИДЕО)

Още: NYT: САЩ заподозря Русия в хакерската атака над федералния съд

Още: Мексико екстрадира в САЩ 26 затворници за трафик на наркотици

Общата популация на морски лъвове и ушати тюлени край Уругвай наброява 315 000 животни. 

За птичия грип няма лечение. Вирусът H5 предизвиква тежки мускулни, неврологични и дихателни проблеми.

Още: Бразилия готви Закон за правилата в социалните мрежи

Още: Лавров и Рубио обсъдиха подготовката на срещата между Тръмп и Путин в Аляска

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес