Ако се вярва на Пентагона, Съединените щати унищожиха способността на Иран да произвежда ядрени оръжия. Поразителното е, че това беше постигнато с един-единствен въздушен удар, използвайки много малко американски бомбардировачи, без елемента на изненада и, най-удивителното, без използването на собствени ядрени оръжия. Нямаше жертви сред цивилното население.
Ако Съединените щати някога станат жертва на обезоръжаващ удар, няма да се отървем толкова лесно. Това пише в анализ за The Hill*.
Преди осем месеца републиканският конгресмен Дон Бейкън изказа категоричното мнение в Комисията за отбрана на Камарата на представителите - САЩ са уязвими подобно на Иран, както и други експерти, които твърдят, че Съединените щати в момента са уязвими от изненадваща ядрена атака. Бейкън е пенсиониран бригаден генерал от ВВС и по време на военната си служба неговата работа е била да нарежда ответен удар в случай на ядрена атака. Ако такава евентуална атака е успешна, Съединените щати изобщо нямаше да могат да отвърнат на удара, оставяйки нашите противници свободни да използват ядрените си оръжия, за да унищожат САЩ - това смята Бейкън.
Америка разполага с хиляди ядрени оръжия, разпръснати по целия свят. Но Съединените щати имат едно слабо място: системата за ядрено командване, контрол и комуникации. За да бъде ефективна, такава система трябва да е защитена срещу две катастрофални възможности. Първо, САЩ да бъдат обезоръжени от изненадваща ядрена атака. И второ - фалшива тревога, която би могла да предизвика непреднамерена война.
За да предотвратят подобни заплахи, Съединените щати разчитат на малка ескадрила от командни и контролни самолети (въздушни командни пунктове), оборудвани да командват ядрени сили в случай на война. Когато дойде предупреждение за предстояща атака, такъв самолет ще се издигне и ще издаде заповеди за "отмъщение" само ако и когато ядрените оръжия на противника достигнат американска територия. Цялата операция се нарича "Огледало", а системата за издигане на такъв самолет, за да командва ядрените сили от въздуха, се нарича "наземно бойна тревога".
За съжаление съвременните технологии вече са изпреварили тази наземна система за предупреждение и са се развили. Сегашните хиперзвукови ракети и ракети, изстрелвани от подводници, могат да ударят Съединените щати за по-малко от 15 минути. Толкова време отнема на въздушен команден пункт да излети и да напусне авиобаза. Само този факт прави съществуващите системи остарели.
Още по-тревожни са скорошните изненадващи удари срещу Русия и Иран с използване на евтини дронове. Вече е възможно да се неутрализира команден самолет с необичайни и невиждани досега оръжия. И в този случай няма да има време за предупреждение.
- За неверници: Уникални КАДРИ от горящата руска стратегическа авиация. Щети за милиони в Брянск (ВИДЕО)
- Израел удари по украинския модел "Паяжина": Данни колко дълго ще трае израелската оперция срещу Иран (ВИДЕО)
Както много други източници правилно отбелязват, случаите с малки дронове, прелитащи над секретни военни бази на САЩ, показват, че враг би могъл да използва методите на Израел и Украйна срещу нашите ВВС, но в много по-голям мащаб. Контролните самолети, които формират гръбнака на американската военна мощ, биха могли да бъдат подложени на внезапно унищожение. С други думи би било възможно САЩ да бъдат обезоръжени и унищожени с помощта на приблизително 20 пластмасови квадрокоптера.
Може би най-голямата опасност за въздушните командни пунктове представляват космическите ядрени оръжия, с които Русия разполага в момента. Такива оръжия могат да бъдат изпратени в орбита месеци или дори години предварително, маскирани като обикновени спътници. И ако е необходимо, те могат да бъдат използвани за едновременни удари по цели.
Още: Русия подготвя "космически Пърл Харбър" на САЩ
"Топлата вода" в ядреното "уравнение"
Защо американското правителство би било толкова небрежно, допускайки възникването на такава сериозна заплаха, като едновременно с това харчи огромни суми за ценни военни средства по доста спорни проекти като крайбрежен боен кораб или бронираната машина M10 Booker? Има обаче решение на проблема и то е съществувало 30 години преди създаването на сегашната система. Това е много просто решение. Ако е невъзможно надеждно да се осигури команден пункт на земята, тогава достатъчен брой от тези самолети трябва да са във въздуха по всяко време - 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Тази система, наречена "въздушна тревога", е до голяма степен имунизирана срещу изненадващи атаки, тъй като самолет във въздуха е много по-труден за откриване и унищожаване, отколкото на земята.
От 1961 г., когато са въведени командни пунктове във въздуха, до края на Студената война през 1990 г., когато въздушната тревога е заменена с наземна, командните самолети Looking Glass (Огледало) са постоянно в небето над континенталната част на САЩ. Защо все пак се отказахме от това положение, чисто отбранителна мярка, която направи Америка много по-сигурна, отколкото е днес, и не заплашваше никоя друга държава? Удивително е, но няма разумен отговор.
В общата картина, що се отнася до отбраната на САЩ като цяло, икономиите, постигнати чрез преминаване от въздушна към наземна тревога, са незначителни. Например, през 1985 г., когато системата за въздушна тревога е била в разцвет, разходите за цялата командна структура са били по-малко от един процент от годишния бюджет за отбрана. След прехода към наземна тревога тези незначителни разходи са били намалени, но леко. Докато преди са били необходими 50 самолета за поддържане на въздушна тревога, сега, когато наземната тревога е в сила, са необходими около 20 самолета. Това положение е едновременно неразумно и опасно. Системата за наземно предупреждение няма ефективна подкрепа или заместител. Но ако тя се провали, всички други скъпи програми в бюджета на Пентагона, независимо колко са оправдани, ще бъдат напълно безполезни. Сега приблизително 90% от бюджета за отбрана се изразходва за конвенционални сили. Но в случай на внезапна, пълномащабна ядрена атака, те биха били незабавно унищожени или значително отслабени. А 10% от бюджета, отпуснат за ядрени оръжия, биха били пропилени, освен ако не бъде дадена заповед за използването им.
Връщаме се към юни 2023 г., когато туристическа подводница беше смачкана от силния воден натиск на дъното на Атлантическия океан. Последвалите критики към конструкторите на подводницата за неспазване на стандартните разчети за здравина бяха далеч по-забележими в медиите, отколкото днешните алармени звънци за състоянието на американския ядрен потенциал за възпиране.
Ако историята запише, че Съединените щати са обръщали по-малко внимание на ядрената отбрана, отколкото отговорните инженери на изграждането на туристически подводници, със сигурност ще претърпим същата съдба като екипажа на злополучния "Титан" - внезапна смърт без предупреждение, която е можела да бъде избегната.
Още: Сценарий на война Москва-НАТО: Предимствата и слабостите на Европа при руска инвазия
* Автор: Бен Олереншоу - журналист, специализиран в областта на отбраната, който пише за издания като RealClearDefense и National Interest. Материалът му се е за The Hill
Превод: Ганчо Каменарски