Съединените щати повишиха наградата за информация, водеща до арестуването на венецуелския "президент" Николас Мадуро, до 25 милиона долара. Това е сериозно увеличение спрямо предишното възнаграждение, което бе в размер на 15 милиона долара. Мадуро е обвинен от американските власти в участие в трафик на наркотици. Вашингтон също така не признава Мадуро за легитимен лидер като смята, че той е спечелил с измама вота.
Още: Протести във Венецуела, искат освобождаване на задържаните при бунта срещу Мадуро
„Венецуелският народ и светът знаят, че Николас Мадуро явно загуби президентските избори през 2024 г. и няма право да претендира за президентството днес. Готови сме да подкрепим връщането към демокрацията във Венецуела“, заяви американският държавен секретар Антъни Блинкен.
Мадуро пое официално властта днес
По-рано днес Николас Мадуро положи клетва като президент на Венецуела в петък, въпреки достоверните доказателства, че опонентът му е спечелил последните избори и след протестите срещу плана му да изкара трети шестгодишен мандат. Така все по-репресивно му управление над Венецуела е удължено до 2031 г., съобщава Associated Press. Припомняме, че през септември Европейският парламент призна кандидата на опозицията Едмундо Гонсалес Урутия за "легитимен, демократично избран президент на Венецуела". САЩ и редица други страни също не признават резултатите от изборите, като твърдят, че опозиционният лидер Едмундо Гонсалес е спечелил вота. Правителството на Перу днес също отхвърли "измамното встъпване в длъжност" на Мадуро и потвърди отново, че признава Гонзалес Урутия за легитимен президент на Венецуела.
Още: САЩ признаха кандидата на опозицията за избран президент на Венецуела