САЩ се завръщат в ЮНЕСКО след дългогодишен спор

12 юни 2023, 16:58 часа • 965 | прочитания

ЮНЕСКО обяви, че САЩ планират да се присъединят отново към организацията и да платят повече от 600 млн. долара под формата на вноски след десетгодишен спор, предизвикан от решението на ООН да включи Палестина като свой член.

Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп

Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може

Генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азулай информира посланиците на държавите членки за решението на САЩ на специално заседание в понеделник.

Още: Тъкър Карлсън набеди Зеленски за убиец, Украйна отговори: Искаше да си в ЦРУ, но не ти стигна IQ (ВИДЕО)

Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят

Американски представители твърдят, че решението за връщане е мотивирано от опасенията, че Китай запълва празнината, оставена от САЩ, при формирането на политиката на ЮНЕСКО, по-специално при определянето на стандартите за изкуствен интелект и технологично образование по света.

Миналата седмица заместник-държавният секретар на Щатите по въпросите на управлението и ресурсите Ричард Верма представи на Азулай писмо, с което официализира плана. Предложеният план за повторно присъединяване през 2023 г. ще бъде представен на Генералната конференция на държавите членки на ЮНЕСКО за окончателно одобрение.

Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)

Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)

Пекин няма да се противопостави на американското искане за повторно присъединяване, заяви в понеделник посланикът на Китай в културния орган на ООН. "ЮНЕСКО се нуждае от обединяване на усилията на всяка държава членка, за да изпълнява своите мисии", заяви Ян Дзин по повод искането на Вашингтон за връщане.

Решението е голям финансов стимул за ЮНЕСКО, известна с програмата си за световно наследство, както и с проектите си за борба с изменението на климата и за обучение на момичетата да четат.

Още: Педро Алмодовар съсипа Тръмп: "Ще останете в историята като най-голямата грешка на нашето време" (ВИДЕО)

Още: За 10 г. Путин не стана от куфара си и не можа да смаже дори Украйна. Тръмп за 100 дни разруши световния ред

САЩ и Израел спряха да финансират агенцията, след като през 2011 г. тя гласува за включването на Палестина като държава членка, а през 2013 г. двете държави загубиха правото си на глас.

През 2017 г. администрацията на Доналд Тръмп реши да се оттегли изцяло от агенцията през следващата година, като се позова на антиизраелски пристрастия и проблеми с управлението.

ОЩЕ: ЮНЕСКО обеща допълнителна помощ за Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес