Съгласно данните от нов доклад на ЮНЕСКО, разпространен днес, в деня, когато отбелязваме Международния ден за борба с безнаказаността на престъпленията срещу журналисти, през последните две години на всеки 4 дни е убиван по 1 журналист, предаде ДПА.
Още: Самолет се разби на магистрала край Ню Йорк, има загинал (ВИДЕО)
Още: САЩ забраняват визите за грузинци, отговорни за "подкопаването на демокрацията"
Страни с въоръжен конфликт
От 162-те убийства на журналисти през 2022 г. и 2023 г., регистрирани от базираната в Париж организация на ООН за образование, наука и култура, повече от половината са станали в страна, засегната от въоръжен конфликт. Според доклада повечето журналисти са загинали в родната си страна.
Корупция
Онези, загинали в държави, които не са незасегнати от конфликт, са били убити заради работата си по теми като организираната престъпност или корупцията или докато са отразявали протести, се посочва в доклада, изготвян веднъж на две години и анализиращ положението с безопасността на журналистите в световен мащаб, предаде БТА.
Ръст на случаите
В доклада се посочва, че 162-те потвърдени убийства на журналисти в периода 2022 г. - 2023 г. представляват "38% увеличение спрямо предходния двугодишен период, в който ЮНЕСКО е регистрирала 117 случая на убийства. Този двугодишен период представлява също така най-високият брой убийства от двугодишния период от 2016 г. - 2017 г. насам".
Още: Бивш информатор на ФБР излъгал съда за корупционна схема на семейство Байдън в Украйна
Още: Още 500 млн. долара: САЩ обявиха нов пакет военна помощ за Украйна
Мексико
Страната с най-голям брой убийства на журналисти през 2022 г. е Мексико с 19 случая, докато през 2023 г. най-голям брой смъртни случаи на журналисти - 24, е регистриран в палестинските територии, съобщи ЮНЕСКО.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 6300 души са евакуирани: Страховит пожар в Малибу унищожава домовете по крайбрежието (ВИДЕА)
Още: Струва му скъпо: Четвърт век затвор за мъжа, който се нахвърли върху съдия в Лас Вегас (ВИДЕО)
Според доклада Южна Америка и басейнът на Карибско мора, както и арабските страни, са районите, в които са убити най-много журналисти.
Отговорност
В доклада се посочва също, че в повечето случаи никой не е бил подведен под отговорност за тези убийства. ЮНЕСКО обяви, че досегашният процент на безнаказаност в световен мащаб през 2024 г. е бил 85%, което е малък спад в сравнение с 89% през 2018 г. и с 95% през 2012 г.
"Тези престъпления не трябва и не могат да остават ненаказани. И все пак това е все още така за почти 85 % от тях", отбеляза в изявление генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле.
Още: Подарък за добре дошъл: Зукърбърг с 1 млн. за екипа на Тръмп, за да остави кавгите в миналото
Още: "Много, много голяма грешка": Тръмп не иска далекобойни ракети от САЩ да поразяват Русия
"На този международен ден нека си припомним значението на сигурността, независимостта и защитата на журналистите при изпълнението на тяхната мисия, която е толкова важна за мира и социалния прогрес", каза още Азуле.