Съединените американски щати все още не са отменили всички ограничения от мандата на Джо Байдън, свързани с военните усилия на Украйна, но настоящият президент Доналд Тръмп "сериозно обмисля" да го направи. Това съобщиават двама високопоставени западни служители пред кореспондента на украинската медия Kyiv Post във Вашингтон. Новината идва часове след като германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че вече няма ограничения за обхвата на оръжията, доставяни на Украйна от западните ѝ съюзници, което означава, че Киев може да се защитава, като атакува военни позиции на територията на Русия. Веднага обаче се появиха съмнения: Ракети "Таурус" най-сетне в Украйна? Мерц обяви новината, вицеканцлерът го опроверга.
"Всички наложени по-рано ограничения, независимо дали вече са облекчени, или не, в момента се преразглеждат, тъй като президентът смята, че сегашното статукво не служи на общите ни интереси за привличане на Русия на масата за преговори", казва единият от цитираните служители, без да дава повече подробности.
В случая вероятно става въпрос за нанасянето на далекобойни удари по Руската федерация. САЩ облекчиха ограниченията за използване на американските ATACMS по времето на мандата на Джо Байдън, но там разрешението за използване бе само в близост до границата, което позволи на руснаците да изтеглят ключови бомбардировачи и друга важна военна техника и ресурси още по-навътре на своя територия.
Снимка: Getty Images
Санкции на Тръмп срещу Москва: дали и кога?
В неделя Тръмп разкритикува Путин, като отбеляза в социалните мрежи, че лидерът на Кремъл "е полудял" и ненужно "убива много хора". В отговор Кремъл заяви, че републиканецът проявявал признаци на "емоционално претоварване": "Клоун с наследствена деменция": Ботовете на Кремъл налазиха Тръмп за "Путин е полудял".
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че се надява гневът на Тръмп срещу Путин "да се превърне в действие".
Един от западните служители казва пред Kyiv Post, че окончателното решение на Тръмп за санкции срещу Русия, както и следващият етап на подкрепа за Украйна, ще бъдат обсъдени по време на срещите с германски представители във Вашингтон тази седмица. The Wall Street Journal също излезе с информация, че може да има развитие по темата с наказателните мерки от САЩ до няколко дни.
Според източник на украинската медия германският външен министър Йохан Вадефул планира да посети столицата на САЩ през следващите дни, за да се обсъдят въпросите със санкциите и подкрепата за Киев. В понеделник Вадефул заяви пред германската новинарска програма Tagesschau, че Путин "не иска мир, той иска да продължи войната, а ние не можем да му позволим да го направи".
Европейските партньори вече подготвят допълнителен набор от санкции, допълни германският топ дипломат. "Ще има реакция от страна на Запада, а според мен и от страна на Съединените американски щати", заключи той.
Още: Samsung нанесе нов удар на руската икономика
Промяна на стратегията
Все още не е ясно дали Вадефул ще обсъди казаното от Мерц за далекобойните оръжия по време на срещите си с представители на Тръмп тази седмица, но военни анализатори като Хорхе Риверо, специалист по въпросите на Русия и Украйна във Вашингтон, вече обсъждат потенциалните ползи от подобен ход. Риверо заяви, че евентуалното облекчаване на наложените от Запада ограничения за използване от Украйна на оръжия с далечен обсег представлява промяна в оперативния и стратегическия пейзаж на войната.
Снимка: Getty Images
"Облекчаването на ограниченията би могло да позволи на Киев да се прицели във военни обекти на руска територия, включително въздушни бази, отговорни за изстрелването на безпилотни самолети “Геран-2" (руското име на иранските "Шахед", бел. ред.) и стратегически бомбардировачи, които нанасят продължителни удари по украински градове", каза той.
"Тази промяна в политиката може да упълномощи украинските сили да атакуват руски командни и контролни възли, както и логистични артерии дълбоко в Русия, с прецизно управляеми боеприпаси", добави анализаторът пред Kyiv Post.
Още: Поверителен документ: САЩ и ЕС спират съвместната битка срещу руското заобикаляне на санкциите
Преди това западните ограничения върху използването на модерни оръжия ефективно предпазваха ключовата руска военна инфраструктура и веригите за доставки от украински удари - Германия така и не е дала ракети "Таурус" на Украйна с обсег от 500 км, а САЩ наложиха ограничения за нанасянето на удари на руска територия.
"Премахването на тези ограничения би могло да промени тази тактика, позволявайки на Украйна да наруши логистичните и оперативните рамки, поддържащи военните усилия на Русия", смята Риверо. "Това развитие вероятно ще усложни руското оперативно планиране и ще застраши непрекъснатостта на линиите за доставки, които поддържат кампанията на Москва от 2022 г. насам".