На 85 години е починал известния американски скулптор Ричард Сера. Причината за смъртта на известния артист е пневмония, съобщи адвокатът му Джон Силберман.
Още: Топ 10 на най-скъпите картини в света
Още: Вечните български актьори оживяват в изложбата "Моите стъпки стоят по пясъка"
Неговите наклонени стени от ръждясала стомана, монументални блокове и други огромни и неразгадаеми форми създават среда, през която трябва да се мине или която трябва да се заобиколи, за да се преживее напълно.
Още: Отиде си писателят Алек Попов
Още: 10 000 кв. м изкуство на артисти от цял свят преобразяват София за Фестивала на светлините LUNAR
Снимка: Getty Images
"Ричард Сера, който иска да стане художник, но вместо това се превръща в един от най-великите скулптори на своята епоха, създавайки монументални скулптури от огромни наклонени коридори, елипси и спирали от стомана, които придават на средата както ново абстрактно величие, така и нова физическа интимност, почина във вторник в дома си в Ориент, Ню Йорк на Лонг Айлънд. Той беше на 85 години.", се казва в официално съобщение.
Още: "Пролетни трели" звучат в изложбата на Ангел Веселинов в Галерия "Арт Маркони" (КАРТИНИ)
Още: Преди и сега: Световноизвестни личности се срещат с предишното си аз (СНИМКИ)
Творбите на Сера
Още: Внезапно почина прочут сценарист, носител на "Оскар"
Още: Запознаваме се с Антарктическите хора чрез изложба на Моста на влюбените
Още: Изложба в Народния театър представя първото златно поколение актьори и актриси на България
Снимка: Getty Images
Най-известните творби на Сера имат мащаба на древни храмове или свещени места и неразгадаемостта на забележителности като Стоунхендж. Но ако тези масивни форми са имали мистичен ефект, той е идвал не от религиозната вяра, а от изкривяването на пространството, създадено от наклонените, извити или кръжащи стени, и от прямотата на материалите.
Това е нещо ново в скулптурата - плавна, кръгова геометрия, която трябва да се движи, за да се изпита напълно. Сера казваше, че работата му изисква много "ходене и гледане" или "перипатетично възприемане". Според него тя е "ориентирана към зрителя": Смисълът на творбата трябва да бъде достигнат чрез индивидуално изследване и размисъл, пише БГНЕС.