84% от турците се страхуват, че изкуственият интелект може да ги направи безработни

25 декември 2023, 14:20 часа • 5683 | прочитания

84% от турците се страхуват, че ще загубят работата си поради появата на софтуерни приложения, базирани на изкуствен интелект.

Още: Без вътрешен преврат режимът в Иран няма да падне: Сценариите от Димитър Къцарков (ВИДЕО)

Още: Али Хаменей вече е цел: Израел заплаши, че ще убие върховния лидер на Иран

Това се казва в анализ на Асоциацията за изкуствен интелект и технологии, която проучва как турците възприемат изкуствения интелект. Най-голяма е тревогата сред заетите в областта но информационните технологии, електронната търговия, медиите, отбранителна индустрия, транспорт и здравеопазване. Преобладаващото мнение е страхът от отстъпване на позиции на софтуер, поддържан от ИИ, се казва в проучването, предава БГНЕС.

Макар че 77% от населението няма цялостна представа за понятието изкуствен интелект, мнозинството е склонно да го схваща като "хуманоидни роботи".

Още: По какво в Турция започнаха да развиват мания

Още: Турция вдигна самолетите си във въздуха заради войната в Близкия изток

Още: Израел удари единствената атомна централа в Иран. Кремъл заговори за Чернобил и заплаши САЩ (СНИМКИ)

Основен принос за това погрешно схващане имат научнофантастичните филми на Холивуд, като възприятията на турците за ИИ до голяма степен са формирани от продукции като "Междузвездни войни", "Терминатор 2", "Матрицата", "Междузвездно", "Черно огледало" и "Робокоп", се казва в проучването.

"Въпреки че в момента не можем да произвеждаме роботи с изкуствен интелект, широко разпространено е убеждението, че в близко бъдеще те не само ще присъстват в домовете ни, но и ще надминат хората по способности, като в крайна сметка ще поемат нашите професии", каза Берат Кизилел, специалист по развитие на дигиталния бизнес.

Още: Потвърдено: Иран ще присъства на ядрените преговори в Женева

Още: Иран порази една от най-големите болници в Израел, твърди, че под нея има танкове (СНИМКИ, ВИДЕА)

"Това схващане първоначално е създадено от холивудската филмова индустрия. Филмите, представящи бъдеще, в което човешката популация напълно ще престане да съществува, оставяйки света на роботите, допринасят за по-плашещи перспективи за тези, които вярват в подобни сценарии", каза още Кизилел.

Нещо странно става в отношенията между Израел и Турция

Още: Нов Чернобил заради Иран: Експерт обясни има ли такава опасност

Още: "Имаме няколко трика в ръкава": Израел ще елиминира ядрените оръжия на Иран и без САЩ

Ердоган иска да заеме мястото на Ататюрк

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес