Азербайджанската армия е в покрайнините на ключов град в Нагорни Карабах

30 октомври 2020, 09:06 часа 3370 прочитания

Лидерът на арменците в Нагорни Карабах заяви, че азербайджански сили са в околностите на град Шуша, чието превземане ще представлява повратна точка след едномесечни боеве, съобщава в. „Сабах“.

Още: Иран отново затваря част от въздушното си пространство

Още: Ким Чен Ун ще прати повече войници на Путин, отколкото се предполагаше: Оценка на украинското разузнаване

Във видеоклип, заснет пред известната катедрала в града, Араик Арутюнян предупреди, че настъпващите вражески сили са на "най-много пет километра" от града.

"Основната цел на врага е да превземе Шуши ... който контролира Шуши, контролира Арцах", каза той, използвайки арменските имена за града и Нагорни Карабах.

Той призова арменците да защитят стратегически важния град, вторият по големина в Карабах след главния град Ханкенди (Степанакерт).

Още: Заплахи пред Азербайджан след скандала с Русия: По кои болни точки ще удари Кремъл

Още: Азербайджан закрива рускоезичните училища? Съобщения в медиите разбуниха духовете

"През следващите няколко дни трябва да обърнем тази ситуация на фронта и да накажем врага точно пред портите на Шуши. Нека се обединим и да се бием заедно", каза той.

Получаването на контрол над Шуша би било голяма победа за азербайджанските сили, които печелят срещу арменските сили откакто преди месец избухнаха нови боеве за Нагорни Карабах.

Градът е разположен на стратегически височини над Степанакерт и по пътя, свързващ града с арменската територия.

Азербайджан и Армения са затънали в ожесточен конфликт за Нагорни Карабах, откакто арменските сепаратисти, подкрепяни от Ереван, поеха контрола над планинската провинция през войната през 90-те години, при която загинаха 30 000 души.

Още: Тръмп: Израел е съгласен на примирие в Ивицата Газа

Още: Само за пет дни: Стотици пожари избухнаха в Турция

Самопровъзгласената независимост на Карабах не е призната на международно ниво, дори от Армения, и тя остава част от Азербайджан съгласно международното право.

Най-тежките боеве от прекратяването на огъня през 1994 г. избухнаха на 27 септември и продължават въпреки интензивните дипломатически усилия за неговото спиране.

Двете страни са се съгласявали три пъти за прекратяване на огъня - последното от споразумението беше постигнато с посредничество на САЩ през уикенда, - но примирието бързо се разпадна.

През последните дни боевете се засилиха, включително с подновени обстрели и ракетни атаки срещу цивилни райони.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес