Жертвите на пожара в няколко небостъргача в Хонконг са вече 94. Ранените са около 80, в това число и няколко пожарникари. Пожарникари работят и тази сутрин на терена. Пожарът се разрази преди три дни в района Тай По, като пламъците обхванаха 7 небостъргача с над 30 етажа. Това е най-опустошителният пожар в Хонконг от десетилетия. Бамбукови скелета, издигнати около високите жилищни сгради заради ремонт, който е бил в ход, са допринесли за бързото разпространение на пламъците.
ОЩЕ: Жертвите от пожара в Хонконг вече са 13 (ВИДЕО)
В допълнение властите казват, че някои от материалите, използвани при строежа на сградите, може да не са отговаряли на разпоредбите за пожарна безопасност.
Трима души от строителна компания са задържани по подозрения в причиняване на смърт.
Властите на Хонконг заявиха, че ще ускорят преминаването от използване на бамбукови скелета при строителни или ремонтни дейности към използване на метални скелета. Използването на бамбукови скелета датира отпреди 1000 години.
Hong Kong death toll SOARS to 83
— Victor vicktop55 commentary (@vick55top) November 27, 2025
Wang Fuk Court housing complex absolutely GUTTED by flames
Police say arrested construction bosses may have caused blaze through ‘gross negligence’ pic.twitter.com/fWYjnAosf9
Според официални представители пожарът е започнал от външно бамбуково скеле около 32-етажна сграда в Тай По и се разпространил вътре в сградата и после в останалите 6 сгради. Вероятно за разпространението е допринесло ветровитото време.
ОЩЕ: Гори цял жилищен комплекс в Хонконг, има жертви (ВИДЕО)
Бамбукът е лесен за транспортиране, монтаж под формата на скеле и демонтаж. От 2018 г. при инциденти в Хонконг, свързани с бамбукови скелета, са загинали 23 души.