Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че журналистите водят клеветническа кампания и очернят имиджа на страната си пред Запада, и работят в полза на терористични организации.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
„Има много западни организации, които постоянно пристигат у нас и повтарят едно и също за затворените журналисти. Когато ние отидем на посещение в чужбина, слушаме същото – че в Турция имало много журналисти в затвора. Според данните на правосъдното министерство към днешна дата зад решетките има 177 души, които се представят за журналисти. Сред тях един е съден за убийство, останалите са там заради връзките си с терористичните организации. Но за всичко това на Запада се поднася дезинформация и после ние ставаме обект на нападки. Официалните данни на министерството ли гледат, или вярват на лъжите на определени хора?“, запита държавният глава и лидер на управляващата партия, цитиран от БГНЕС.
Той подчерта, че няма никаква разлика между онези, които търсят новините с цел да подпомагат предателите, подчиняват текстовете, писалките си и вестникарските страници на терористичните групировки, и враговете, които грабват оръжието и отиват в планината. „Разбира се, че ще бъдат наказани и ще има санкции за партньорството им с терористите, за погазването на законите и за заплахата за националната ни сигурност. Няма страна по света, която да приеме, че огласяването на държавни тайни е журналистика, че фалшифицирането на истината е професионално задължение. Да водиш международна клеветническа кампания, не е журналистика. Да слугуваш на ФЕТО (организацията на проповедника Фетхуллах Гюлен, обвинен за опита за преврата, бел. ред.) и да застрашаваш държавата, сигурността и развитието й, това е несъвместимо с журналистиката. Нека да бъдем реалисти“, призова Ердоган. И посочи, че периодът след опита за преврата от миналото лято е бил особено тежък тест за всички медии.
„За 40 години в политиката станах мишена на клеветническата кампания, водена както от нашите медии, така и от чуждестранните. Имаше период на натиск да закрием партията, на която сега съм лидер и която има мнозинство в парламента“, каза още Ердоган. Той акцентира на върховенството на закона и посочи, че няма недосегаеми, нито има безгранични свободи, дори и за него самия, а разчистването на сметките с хората на Гюлен не е приключило.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
„Ясни са последствията от 15 юли (Денят на неуспешния опит за преврат - бел. ред.), работата ни продължава и тя е огромна по мащаб. Вирусът е обхванал всички сектори и ние не можем да омаловажаваме този факт. Явно за да се стигне дотук сме имали пропуски, грешки, нещо не сме забелязвали. Но вече сме наясно и ще ликвидираме този вирус. Вие не сте длъжни да повтаряте онова, което казвам за моето правителство или за собствената си личност. Но едно нещо по-специално искам – да защитавате и най-малките интереси на нацията. За първото тримесечие на годината икономическият ръст е 5%, тенденцията е за нарастване на нивата, износът ще достигне 155 млрд. долара. Вашата задача е да поддържате високо самочувствието на народа. Искам да видя как вестниците и телевизиите насърчават това, а така и инвеститорите ще дойдат“, коментира Ердоган в дългото си слово пред представителите на медиите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Снощи (17.06.2017 г.) той даде ифтар –(благотворителна вечеря след залез слънце по време на мюсюлманския пост, бел. ред.) за специално подбрани издатели и журналисти, и отправи тежките си критики преди да ги нахрани.
Actualno.com припомня, че в края на март тази година Международната неправителствена организация Amnesty international призова правителството на Турция да прекрати своите репресии по отношение на медиите и да освободи хвърлените в затвора журналисти в страната.„Турция в момента затваря повече журналисти, отколкото която и да е друга страна. Една трета от всички затворени журналисти в света са държани в турски затвори“, гласеше изявление от страна на организацията тогава.
„Тези репресии трябва да свършат. На журналистите трябва да бъде позволено да си вършат работата, тъй като журналистиката не е престъпление“, обосноваха се по-рано от Amnesty international.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)