Ердоган предлага платформа за сътрудничество в Южен Кавказ

10 декември 2020, 17:41 часа 1802 прочитания

В региона на Южен Кавказ може да бъде създадена „платформа на шестте” за развитие на сътрудничеството, предложи турският президент Реджеп Тайип Ердоган.

Още: Иран отново затваря част от въздушното си пространство

Още: Ким Чен Ун ще прати повече войници на Путин, отколкото се предполагаше: Оценка на украинското разузнаване

По време на съвместна пресконференция с президента на Азербайджан Илхам Алиев Ердоган заяви, че двамата са обсъдили възможността за създаване на платформа, в която да участват шест държави: Азербайджан, Турция, Русия, Иран, Грузия и, ако желае, Армения.

„Това би било добро сътрудничество за развитие на региона”, подчерта той.

Идеята за създаване н многостранна платформа за сътрудничество подкрепи и Илхам Алиев, според когото всички държави от региона, които се включат в нея, биха извлекли полза.

Още: Заплахи пред Азербайджан след скандала с Русия: По кои болни точки ще удари Кремъл

Още: Азербайджан закрива рускоезичните училища? Съобщения в медиите разбуниха духовете

„Ако ръководството на Армения направи правилните изводи от войната и се откаже от своите необосновани претенции и гледа към бъдещето, тогава тя също ще има място на тази платформа”, подчерта той.

Ердоган на свой ред заяви, че Турция е готова да „отвори вратите” за Армения и че Анкара „няма проблеми с арменския народ”.

Турският президент похвали подхода на руския си колега Владимир Путин в процеса за урегулиране на конфликта в Нагорни Карабах и подчерта, че „неговото положително отношение помогна този процес да поеме в правилна посока”.

БГНЕС припомня, че Реджеп Тайип Ердоган е на двудневно официално посещение в Баку и присъства днес на парада на победата, организиран в чест на постигнатото примирие по Карабах.

Още: Тръмп: Израел е съгласен на примирие в Ивицата Газа

Още: Само за пет дни: Стотици пожари избухнаха в Турция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес