Глигани притесняват местни жители и туристи в морски курорти (СНИМКИ)

22 май 2025, 13:00 часа • 929 | прочитания

В морския курорт Мармарис, намиращ се близо до големия град Мугла, Турция, дивите прасета се превръщат във все по-голяма заплаха за общественото здраве, тъй като преобръщат несъбрани кофи за боклук в търсене на храна. В момента присъствието на диви свине по улиците се счита за опасност от жителите, които настояват общинските власти да предприемат действия.

Снимка: iStock/Guliver

Стада от няколко на брой глигани бродят по улиците на града, ровейки на места, където се изхвърля боклук, несъбран навреме. Животните не само представляват риск за общественото здраве, като "разхвърлят" отпадъци навсякъде. Съобщава се, че са нападали бездомни котки, които живеят по улиците на града. Подобни случаи има също в Бодрум и Фетие.

Още: Като във Венеция: Бодрум може да въведе туристическа такса

Жителите на Мармарис твърдят, че заради идването на глиганите в градската част, все по-често се натъкват и на плъхове заради боклуците, което поражда допълнителни опасения относно градската хигиена.

Местните жители казват, че общината не предлага адекватни отговори на проблема. Ветеринарният лекар Бехчет Дюзгюн предупреждава, че случващото се надхвърля въпроса за "визуално замърсяване" на практика или "природно явление", като подчертава, че това представлява значителен риск за общественото здраве и безопасността на хората.

Глиганите са дошли от високите горски части и са слезнали в по-ниската градска част, където да търсят храна. Местен жител на име Угур Челик казва: "Тези животни се скитат навсякъде и за съжаление нямат къде да отидат. Нямаме представа какво да правим или как да се справим с това" и подчертава, че обстоятелствата изобщо не са добри. Самият той изрази притесненията си, че засега никой не знае как да се справят с идващите животни.

Животните са забелязани да се разхождат свободно в жилищни квартали на града между сградите, които се намират в по-тихите райони, а също има и женски индивиди, които хранят малките си по средата на неоживени улици.

Снимка: Marmaris Tv/Instagram, screenshot, колаж: Actualno.com

Друга жителка, Айше Наз Йозялчин, изразява страха си, докато разхожда кучето си, заявявайки, че постоянно се чувства сякаш може да бъде нападната и призова властите да намерят решение възможно най-скоро.

Още: Украински диви прасета нападнали група руски разузнавачи и елиминирали единия?

Ветеринарният лекар Дюзгюн подчерта, че истинската опасност се крие в неконтролираното размножаване на диви свине. Позовавайки се на проучвания върху котки и кучета, той обясни, че една котка или куче може да роди два пъти годишно - със средно шест индивида в потомствата. Ако половината от тях са женски, това може да доведе до 67 000 потомства за шест години.

За сравнение - дивите прасета се размножават с много по-високи темпове. Женският глиган може да роди два пъти годишно от две до 15 прасенца, а в някои случаи и 17 или 18. Предвид тази висока раждаемост и честота един глиган може да доведе до стотици хиляди потомци в рамките на седем или осем години.

Дюзгюн отбеляза, че урбанизацията е създала предпоставка за разпространението на дивите прасета, а човешката дейност е оказала влияние. Той обясни, че заради многото отворени заведения животните са привлечени в градските части, където храната е изключително достъпна.

Тревожна е и ситуацията във връзка с това, че се е увеличил броят на нападенията на глигани в централните части на градове като Мармарис. Особено агресивни стават женските индивиди, които защитават малките си.

Снимка: iStock

"Глиганите не винаги са безобидни. Ако майката усети, че прасенцата ѝ са в опасност, тя може да нападне хора или животни. Някои кучета, доведени в нашата клиника след такива нападения, получили тежки наранявания, често са оголени и разкъсани вътрешни органи. Много от тях не оцеляват. Бивните на глигана могат да разрежат тялото като нож", предупреждава ветеринарният специалист.

Ветеринарният лекар допълнително подчерта потенциалната криза за общественото здраве, в случай, че глиганите пренасят и предават вируса на бяс. Това би застрашило бъдещето на Мармарис като туристическа дестинация.

Още: Два глигана отнесоха чантата и телефона на Шакира

Дюзгюн говори и за естественият дисбаланс, който е довел до увеличаване на популацията на плъхове в града. Засега няма данни за пострадали хора или ухапани от тези животни.

Според Дюзгюн справянето с проблема с дивите прасета изисква фокусиране както върху поведението на животните, така и върху човешката дейност. Той призова местните власти да предприемат действия, като препоръчва кофите за боклук да бъдат реновирани, за да се предотврати преобръщането им от различни животни. Също така предлага поставянето на предупредителни знаци, да не се изхвърля храна извън или в близост до кофите за боклук, а само и единствено в тях, а персоналът в хотелите да получи информационно обучение за правилно изхвърляне на отпадъци.

Кога е започнал проблемът?

Али Демирташ, ръководителят на квартал Ичмелер, заяви, че проблемът с дивите прасета е започнал по време на пандемията от Covid-19. "По време на пандемията глиганите започнаха да идват в града. В същото време някои жители започнаха да ги хранят. Освен това, за съжаление, разхвърляната котешка храна се превърна в източник на препитание за глиганите."

"Необходима е строга политика по този въпрос и общината носи най-голямата отговорност. Община Мармарис трябва да бъде изключително дисциплинирана, когато става въпрос за събиране на боклук. В целия Мармарис глиганите повреждат контейнерите за боклук. Те дори започнаха да повреждат гробове. Общината трябва да изпълни задължението си", каза той, пише Daily Sabah.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес