Русия наложи вето на проекторезолюция на Съвета за сигурност на ООН, която трябваше да започне разследване на химическата атака в Сирия, съобщи AFP. Проекторезолюцията беше американско предложение.
Още: ООН коментира израелските въздушни удари по Сирия
Още: Безсърдечно и скъпо: Администрацията на Тръмп унищожи 500 т храна за спешна хуманитарна помощ
Според постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя тя предполага няколко месеца за провеждане на проверката.
"Вие не искате да чуете, че в сирийския Дума не бяха открити следи от химическа атака", подчерта руският дипломат. Той добави, че по руска информация две групи експерти от ОЗХО ще отидат в Сирия до края на седмицата, но предупреди, че ако те "не успеят да стигнат до Дума по някаква причина", това щяло да е резултат от "спекулация с химическа атака и оклеветяване на Русия и Сирия".
Това е 12-ят път, в който Русия използва правото си на вето, за да блокира действия срещу своя съюзник Сирия.
Още: Пак ескалация: Израел порази сградата на сирийския генщаб в Дамаск (ВИДЕО)
Още: Заради обида на прокурор: Екрем Имамоглу получи 1,8 г. затвор (ВИДЕО)
По-рано представителите на САЩ пък се обявиха срещу руската проекторезолюция. Според тях тя не дава възможност да се проведе обективно разследване. Руското предложение също беше отхвърлено, като не успя да събере необходимите гласове, след като против бяха САЩ, Великобритания и Франция.
По същество, предложението на САЩ съдържаше искане да бъде създаден нов, специален орган, който да разследва и търси отговорност на тези, стоящи зад атаката в Дума, която за Запада категорично е извършена с химическо оръжие. Русия пък предлагаше само разследване на атаката, но не и кой стои зад нея.
Още: Откриха мистериозно изчезналия руски хеликоптер Ми-8: Разбит е и няма оцелели (ВИДЕО)
Още: Срещу насилието в Газа: Три жени забиха ван в оградата на военен завод (ВИДЕО)
При обсъжданията Русия предупреди, че САЩ не трябва да инициира военна намеса в Сирия. САЩ и Франция обаче изглеждат все по-близо до такава стъпка, като френският президент Еманюел Макрон коментира, че може да има удари срещу обекти, където се смята, че може да се разработва химическо оръжие. Британският премиер Тереза Мей обаче е поискала още доказателства за случилото се в Дума в телефонен разговор с американския президент Доналд Тръмп.