Индийското министерство на отбраната отпусна 280 милиарда рупии (над 3,5 милиарда долара) за закупуване на 6 самолета за ранно предупреждение и контрол (AWACS) и други оръжия. Това съобщи ТАСС, позовавайки се на официални източници.
Още: Силно земетресение разтърси Дагестан (ВИДЕО)
Още: Как изглежда победата за Зеленски, Путин и Тръмп? Сценариите от доц. Искрен Иванов (ВИДЕО)
„Съветът за покупки за отбрана (DAC) одобри придобиването на допълнителни 6 самолета за ранно предупреждение и контрол за ВВС, които ще бъдат проектирани от Индийската организация за научноизследователска и развойна дейност в областта на отбраната (DRDO)“, цитира източниците изданието.
Индийските самолети AWACS се планират да бъдат създадени на базата на граждански самолети A330, като изпълнението на поръчката за тяхното изграждане ще отнеме шест години.
В момента индийските военновъздушни сили използват израелски системи за ранно предупреждение Phalcon AWACS, инсталирани на четири самолета руско производство Il-76.
Още: Турция започва строителството на нов 285-метров самолетоносач
Още: Потопът продължава: Десетки хиляди са евакуирани в Пакистан
Те бяха използвани по време на индийско-пакистанския военен конфликт през февруари 2019 г., като по същото време ВВС обявиха необходимостта от закупуване на допълнителни самолети от този тип.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Разрив: В Иран нарекоха съюза с Русия "безполезен", Москва помогнала на Израел в 12-дневната война
Още: Германия няма да признае Палестина на предстоящото Общо събрание на ООН
По решение на DAC останалите бюджетни пари ще бъдат използвани за закупуване на патрулни кораби от ново поколение, средства за комуникации и оборудване за командване и контрол, както и инженерно оборудване.