Близо 10 милиона души са изправени пред остър недостиг на храна в Йемен и са необходими спешни действия за предотвратяване на глад, казват от Световната програма за храните на ООН.
Още: Колко назад е върната ядрената програма на Иран? Конкретна оценка от Пентагона
Още: "Хамас" била доволна от рамката за примирие, лидерите ѝ в чужбина се разоръжават
WFP заяви, че са нужни 737 милиона долара до края на годината, за да продължи програмата си за помощ в страната, разкъсвана от войната, която е обхваната от това, което ООН нарича най-тежката хуманитарна криза в света, предаде БГНЕС.
"Хуманитарната ситуация се влошава с тревожна скорост, тласка хората към ръба", заяви говорителят на WFP Елизабет Бирс на виртуален брифинг в Женева.
"Трябва да действаме сега. Ако изчакаме гладът да бъде обявен, вече ще е късно, тъй като хората вече ще умират."
Още: Иран: Ще има смазващ отговор, ако бъдем отново нападнати
Още: Проливните дъждове в Китай взеха жертви (ВИДЕО)
Тя каза, че предупредителните знаци за глад вече са налице.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Йемен е изправен пред криза на няколко фронта. Вносът намаля, цените на хранителните стоки се покачват, риалът е в свободно падане, а резервите в чуждестранна валута се приближават до пълното изчерпване", каза Бирс.
Тя заяви, че повече от 20 милиона души са с несигурен достъп до храна в Йемен, от които 13 милиона получават хуманитарна хранителна помощ.
Междувременно два милиона деца, плюс милион бременни или кърмещи жени, се нуждаят от лечение поради остро недохранване.
Още: Заплахи пред Азербайджан след скандала с Русия: По кои болни точки ще удари Кремъл
Бирс каза, че разпределението на WFP намалява с всеки месец в северната част на страната и агенцията на ООН се надява, че няма да се налага да прави същото и на други места.
Войната на Йемен между подкрепяните от Иран бунтовници хусити и проправителствени войски ескалира през март 2015 г., когато воената коалиция, ръководена от Саудитска Арабия, се намеси срещу въстаниците, които контролират големи части на Йемен, включително столицата Сана.
Убити са десетки хиляди, приблизително четири милиона разселени и 80 процента от 29 милиона души са зависими от помощ за оцеляване.
Пандемията на коронавирус също бушува без проверка в страната.
ООН набра само около половината от необходимите 2,41 милиарда долара помощ за Йемен по време на конференция за донори през юни, организирана съвместно от Саудитска Арабия.