Съвсем изненадващо - Северна Корея пое временно ръководството на Конференцията за ядрено разоръжаване на ООН. Това се случва, след като по-рано през годината Пхенян беше обвинен в тестване на междуконтинентална балистична ракета. Опитите бяха извършени въпреки наложената ѝ забрана от Съвета за сигурност на ООН.
Още: В Япония се притесняват от "нестабилното поведение" на Тръмп
Още: Ердоган: Готови сме да бъдем домакини на преговори между Русия и Украйна
Въпреки това страната застана начело на най-важния форум за разоръжаване, тъй като позицията се поема на ротационен принцип от всички членове. Този ход предизвика множество критики относно ефективността на конференцията, изразени от неправителствени организации и от няколко страни, пише BBC.
Редица неправителствени организации призоваха представителите на страните членки да напуснат залата, което е обичайна форма на дипломатически протест. Въпреки че държавите не сториха това на сесията в четвъртък, някои от тях изпратиха представители на по-ниско ниво, а не най-високопоставените си.
Миналата седмица Пхенян извърши няколко ракетни изпитания, непосредствено след посещението на президента на САЩ Джо Байдън в съседните на страната Южна Корея и Япония.
Още: Жест на добра воля? Индия пусна вода от язовир за Пакистан (ВИДЕО)
Още: Пакистанският премиер: Спечелихме войната с Индия, всички спорни въпроси ще бъдат решени
ООН забранява на Северна Корея да прави тестове на балистични и ядрени оръжия и е наложила стриктни санкции заради предишни опити на Ким Чен-ун.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Мирът" между Индия и Пакистан 4 часа по-късно: Взрив след взрив (ВИДЕО)
Още: Индия и Пакистан спират военните действия: Потвърждение и от Тръмп (ВИДЕО)
Конференцията по разоръжаването се провежда три пъти годишно в седалището на ООН в Женева. Тя е единственият постоянен многостранен орган в света, който води преговори за споразумения в областта на ядрените оръжия. Главната цел на форума е да сложи край на надпреварата в ядреното въоръжаване и да предотврати ядрена война. Въпреки това от 1996 г. насам на конференцията не е сключено нито едно значимо споразумение.
Пхенян ще председателства най-малко през следващите три седмици. На откриващата сесия в четвъртък западните държави, много от които са наложили санкции на Северна Корея, осъдиха агресивното поведение на страната от началото на 2022 г. „Оставаме сериозно обезпокоени от безразсъдните действия на Северна Корея, които продължават сериозно да подкопават самата стойност на Конференцията по разоръжаването“, гласи общото им изявление.
Посланикът на Пхенян в ООН повтори тезата, с която Ким Чен-ун се защитава – милитаризацията на страната е заради самозащита, но тя остава „ангажирана да допринесе към глобално разоръжаване“.
Още: Ядреният арсенал в готовност: Пакистан със старт на мащабна военна операция срещу Индия (ВИДЕО)
Още: Голяма верига заведения започна да съди хора заради бойкоти