Нулево обогатяване на уран от страна на Иран - това продължава да бъде основният спорен момент в ядрените преговори между САЩ и Ислямската република. Специалният пратеник на Доналд Тръмп за Близкия изток и водещ преговарящ Стив Уиткоф (на заглавната снимка) заяви, че обогатяването е "единствената много, много ясна червена линия" на администрацията във Вашингтон. Според него САЩ не могат да позволят на Техеран да запази "дори един процент от капацитета си за обогатяване".
Говорителката на Белия дом Карълайн Лийвит повтори коментарите на Уиткоф от 18 май - ден по-късно тя заяви, че Съединените щати са "100 процента ангажирани с тази червена линия".
Още: Зад кулисите: След спорове Тръмп спрял атака с бомби и командоси срещу Иран
Иран не е съгласен
Иранският министър на външните работи Абас Арагчи нарече коментарите на Уиткоф "далеч от реалността" и подчерта, че Техеран ще продължи да обогатява уран.
Други високопоставени ирански служители заявиха, че преговорите между САЩ и Иран "няма да доведат до резултати", ако Съединените щати продължат да изискват нулево обогатяване на уран.
Снимка: Getty Images
Американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) по-рано оцени, че отхвърлянето на това американско условие от страна на Иран може да доведе до забавяне на преговорите или да принуди дискусиите да се насочат към по-малко широкообхватно споразумение от това, което САЩ желаят.
Още: Журналист прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка с Иран се провали
Ядрените преговори досега
Двете страни проведоха няколко кръга преговори по ядрената сделка с посредничеството на Оман. Иранските искания, ако се стигне до ограничаване на ядрената програма, включват гаранции за облекчаване на санкциите, достъп до милиарди долари замразени ирански активи и прекратяване на кампанията на САЩ за "максимален натиск", насочена към износа на петрол за Китай, твърдят ирански и арабски официални лица. Ясно е едно - Иран няма да се съгласи напълно да ликвидира ядрената си програма, по думи на външния министър Абас Арагчи. Не е ясно обаче дали Техеран ще се съгласи да намали настоящите си запаси от обогатен уран.
САЩ настояват за премахването на иранската ядрена програма и са твърдо против разработване на иранско ядрено оръжие. Готови са обаче на "компромис".
Още: Ядрените преговори Иран-САЩ: Както с войната в Украйна, Тръмп е пред провал и тук
Снимка: Getty Images
Ядрената сделка между Иран, Съединените щати, Русия, Китай, Великобритания и Франция беше сключена през 2015 г. Споразумението означаваше, че Техеран ще позволи на инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) безпрепятствен достъп до ядрените си съоръжения в замяна на постепенното вдигане на западните санкции и че по-голямата част от обогатения му уран ще бъде изнесена в чужбина. То също така изискваше ключов завод за обогатяване на уран да се превърне в изследователски център. По време на първия си мандат обаче Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, а оттогава насам иранците развиват ударно мощностите си в сектора, въпреки че публично отричат да вървят към разработване на ядрено оръжие: Нова оценка от САЩ: Иранците за дни могат да обогатят уран за ядрено оръжие.
Идея: Техеран да спре да обогатява уран за три години
На 15 май британският вестник The Guardian съобщи, че посредниците са призовали Иран да приеме споразумение, в което ще преустанови обогатяването на уран за три години, за да "изгради доверие" със САЩ. Съобщава се, че предложението предвижда след три години на Техеран да бъде разрешено да възобнови обогатяването на ниво 3,75%.
Дни по-късно иранският зам.-министър на външните работи Маджид Тахт Раванчи каза, че посредниците никога не са представяли такова предложение на Иран. Не е ясно дали страната би приела временно спиране на обогатяването на уран. Не е сигурно и дали появилото се в медиите предложение включва ограничения на капацитета на иранските центрофуги.
Бившият оръжеен инспектор на ООН Дейвид Олбрайт предупреди през април, че Иран може да произведе достатъчно количество уран за оръжия за 25 дни, дори и с малък запас от нискообогатен уран, ако поддържа всичките си настоящи центрофуги. Ислямската република разработва нови усъвършенствани центрофуги като IR-8, за която ирански официални лица твърдят, че е 16 пъти по-способна от IR-1.
Още: Тръмп заплаши Иран: Ядрените ви центрофуги ще избухнат или хубаво, или жестоко
Снимка: Getty Images
Съветник на аятолаха води преговорите зад кулисите
Съветникът на иранския върховен лидер Али Хаменей и бивш секретар на Висшия съвет за национална сигурност Али Шамхани явно играе важна роля в ядрените преговори. Близък до режима експерт посочва, че той е "ръководител на иранския ядрен комитет" и "ръководи преговорите". По-рано Иранската организация за атомна енергия и иранските медии определяха Шамхани като "лицето, отговорно за ядрения казус на Иран". Тези твърдения предизвикаха дебат в страната за това дали отговорността за иранското ядрено досие не е била прехвърлена от Министерството на външните работи на Шамхани.
На 14 май например Шамхани заяви пред NBC News, че Иран е готов да подпише споразумение със САЩ и че желае да ограничи обогатяването до "граждански нива", което вероятно се отнася до ограничението от 3,67%, определено от прекратената ядрена сделка.
Още: САЩ са предложили Русия да се сдобие с ирански уран за ядрено оръжие
Напрежение по оста Техеран-Европа
Снимка: Getty Images
Междувременно се появява напрежение между Иран и Е3 (Обединеното кралство, Франция и Германия) по отношение на ядрените преговори между САЩ и Техеран и по отношение на иранската ядрена програма. ISW дава пример, че на 18 май иранският вестник Farhikhtegan (хардлайнърско издание) е съобщил, че срещата между Иран и Е3, проведена два дни по-рано, е била "напрегната". В материала се посочва, че Е3 са "издигнали остри позиции" и са заплашили да задействат санкции. Механизмът за отмяна на санкциите позволява на страните, подписали ядрената сделка от 2015 г., да въведат отново наказателни мерки на Съвета за сигурност на ООН срещу Техеран в случай на "значително неизпълнение на ангажиментите" от страна на Иран.
Още: Китай разби надеждите на Тръмп за Иран, Техеран умело изнудва чрез ядрената си програма
На 13 май неуточнени дипломати заявиха пред Reuters, че Е3 може да задейства отмяна на санкциите срещу Иран до август тази година, ако страната и САЩ не постигнат "съществена сделка" дотогава.
Вестник Farhikhtegan също така съобщи, че Е3 е поискала всяко бъдещо ядрено споразумение между САЩ и Иран да включва механизъм за обратно връщане, който ще позволи на Е3 да наложи отново санкции на ООН срещу Иран, подобно на механизма от 2015 г. Ирански официални лица съобщиха, че са нарекли искането на Е3 "незаконно" и "неподходящо формулирано". Е3 не беше включена в преговорите между САЩ и Иран за ново ядрено споразумение.
Още: Тръмп предупреди: Израел ще удари Иран, ако ядрените преговори пропаднат