Русия не вижда икономически смисъл в използването на МКС след 2020 г.

26 май 2014, 17:45 часа 19031 прочитания

Русия продължава да не вижда икономически смисъл в участието си в проекта Международна космическа станция /МКС/ след 2020 година, тъй като той "би изял над една трета от бюджета на "Роксомос", заяви пред медиите в Крим вицепремиерът Дмитрий Рогозин, цитиран от ИТАР-ТАСС и БТА.

Още: Япония провежда ключови избори за горната камара на парламента

Още: Приключенията на руснаците в мегакурорта на Ким: Бутафорни туристи играят билярд денонощно

"Ние няма да излезем от програмата на МКС , тъй като тя бе разчетена до 2020 година и дотогава ние ще се придържаме към нашите международни ангажименти. За тях ние получаваме средства при доставяне на американски астронавти на орбиталната станция. Ние няма да рискуваме с тези неща, тъй като имаме репутация на надежден партньор", поясни Рогозин.

Що се касае до продължаването на живота на проекта МКС след 2020 година, руската страна изпитва сериозни съмнения. Програмата на станцията според Рогозин се причислява към пилотираната космонавтика, а тя "изяжда" една трета от бюджета на "Роскосмос", а срещу това космическата агенция получава твърде малко.

Рогозин съобщи, че Русия разглежда възможности за реализирането на съвместни проекти в областта на пилотираната космонавтика с Китай след 2020 година. Вицепремиерът изтъкна бързия напредък на тази страна в усвояването на космическото пространство.

Още: Още една атракция за руските туристи: Състезание по готвене на кучешко месо в Северна Корея (ВИДЕО)

Още: Азербайджан с ясен сигнал, че ще съди Русия за свален самолет

Москва се е договорила с Пекин по време на руско-китайското изложение Експо в Харбин в края на месец юни да бъдат проведени преговори за съвместни космически проекти в областта на пилотираната космонавтика.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес