Русия отрича да е обещавала АЕЦ на Северна Корея, ако Пхенян се откаже от ядрените си оръжия

30 януари 2019, 08:22 часа • 2181 | прочитания

Русия никога не е предлагала на Северна Корея да ѝ построи АЕЦ, ако се откажат от ядрените си оръжия. Позицията беше изразена, след като в американската преса се появиха статии за тайни преговори между Москва и Пхенян за ядрената програма на Северна Корея, предаде БГНЕС.

Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент

Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии

Посланикът на Русия в Пхенян каза, че държавата официално не е водила такива разговори, нито трета страна е преговаряла от името на Русия.

Според доклад на американското разузнаване Северна Корея няма да се откаже от ядрените си оръжия. Докладът беше представен на Сената на САЩ от директора на 16-те служби в американското разузнаване Дан Коутс.

Въпреки че Северна Корея демонстрира по-приятелско отношение, оценката на разузнавачите е, че режима в Пхенян няма намерение да се откаже от ядрените си оръжия. В Пхенян гледат на оръжията като на критичен за оцеляването на режима компонент.

Още: Япония се готви за война

Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж

Миналата година Доналд Тръмп стана първият американски президент срещнал се с лидер на Северна Корея, като преговорите бяха основно за премахването на ядрените оръжия. Скоро предстои и втора среща между Тръмп и Ким Чен Ун.

Наскоро Тръмп написа в Twitter: "Медиите с фалшиви новини обичат да пишат колко малко е било постигнато на срещата ми с Ким Чен ун. Грешка!"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес