Сирийският временен президент Ахмед ал-Шара, по-известен като Абдул Мохамед ал-Джолани, съобщи, че иска да обсъди широк план за икономическо възстановяване на страната с президента на САЩ Доналд Тръмп, вероятно за да си осигури облекчаване на санкциите от страна на Вашингтон. Неуточнени представители на сирийското преходно правителство заявиха пред The Wall Street Journal, че държавният глава иска да се срещне с републиканеца, за да обсъдят мащабни американски инвестиции и помощ за разкъсаната Сирия.
Бизнес среща с Тръмп: инвестиции срещу облекчаване на санкции
Той е поискал срещата да се състои по време на предстоящото посещение на Тръмп в региона на Персийския залив. Направил е това през американския бизнесмен и главен изпълнителен директор на компания за втечнен природен газ Джонатан Бас и ръководителя на Сирийската работна група за извънредни ситуации Муаз Мустафа. Бас и Мустафа се срещнаха с Ал-Шара в Дамаск на 2 май и му представиха план за инвестиции на западни фирми в енергийната индустрия на Сирия.
Още: Конфликти Турция-Израел и Турция-Иран: Сложният триъгълник, обяснен от Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Страната разполага със значителна петролна и газова инфраструктура, която трябва да бъде възстановена или обновена след повече от десетилетие на гражданска война. Тази война приключи през декември 2024 г., когато режимът на Башар Асад, подкрепян от Русия и Иран, беше свален от коалиция бунтовници, водена от "Хаят Тахрир аш-Шам".
Снимка: Getty Images
Бас и Мустафа заявиха, че Ал-Шара е отговорил положително на идеята за отмяна или намаляване на санкциите от страна на Съединените щати, за да станат възможни инвестициите. Неуточнен високопоставен служител на сирийското външно министерство потвърди интереса на Ал-Шара, като заяви пред западни медии, че Дамаск се стреми към отношения със САЩ, които включват "енергийни и икономически връзки".
Бас заяви, че сирийският президент и официални лица от страната се интересуват и от участието на американски компании във всички области на възстановяването на Сирия.
Администрацията на Тръмп все още не е потвърдила искането на Ал-Шара. Предложението му може да има за цел да получи пълно облекчаване на санкциите от страна на Съединените щати. Ал-Шара обаче трудно ще изпълни всички "мерки за изграждане на доверие" на администрацията на Тръмп и може да разглежда евентуални инвестиции в енергийния сектор на Сирия като разменна монета, пише американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Още: Нетаняху иска да разцепи Сирия, разчита на помощ от Русия: Анализ на Руслан Трад
Съединените щати при първата администрация на Тръмп се опитаха да позволят на американски компании да инвестират в енергийна инфраструктура в Североизточна Сирия - там действа коалицията Сирийски демократични сили, водена от Вашингтон. Ал-Шара може да е изчислил, че подобна схема ще му помогне да получи отстъпки от наказателните мерки.
САЩ с условия за "изграждане на доверие"
Санкциите на САЩ, които са в сила от падането на режима на Асад, понастоящем не позволяват пряко икономическо участие на Щатите в Сирия. Ал-Шара и представители на сирийското преходно правителство се опитват да постигнат частично или пълно облекчаване на санкциите още откакто поеха властта през декември 2024 г. Вашингтон им постави няколко условия за "изграждане на доверие".
Сирийското правителство заяви, че възнамерява да изпълни изцяло повечето от исканията на САЩ, включително да унищожи останалите запаси от химическо оръжие и да назначи лице за връзка, което да подпомага усилията за намиране на изчезналия американски гражданин Остин Тайс.
Правителството в Дамаск предприе също така осезаеми стъпки, за да изпълни искането на САЩ да ограничи военната и политическата дейност на палестинците в Сирия.
Ал-Шара обаче вероятно не желае да изпълни условието на САЩ да забрани на чуждестранните бойци да заемат висши държавни постове, тъй като това би наложило да отстрани лица, които са му дълбоко лоялни. На 8 май, по време на пресконференция в Париж, Ал-Шара заяви, че правителството му гарантира, че чуждестранните бойци няма да представляват заплаха за съседните държави, което предполага, че той не планира да ги отстрани от сегашните им длъжности в сирийската армия.
Ограничаване на китайското влияние - козът на Ал-Шара
Снимка: Getty Images
Сирийските официални лица може също така да се опитват да се възползват от интереса на САЩ за ограничаване на влиянието на Китай в чужбина, за да си осигурят облекчаване на санкциите и икономическа подкрепа от страна на Вашингтон. Сирийски правителствени служители описват предложението на Ал-Шара като програма в стил "План Маршал", в която американски и други западни компании ще инвестират във възстановяването на Сирия вместо Китай или други сили.
Още: Сирия обвини Израел в най-дълбокото проникване. Губи ли Нетаняху "меката си сила"?
Бас каза, че Ал-Шара иска "Боинг" и "американски телекомуникации", а не "Хуауей" (Huawei), визирайки китайската телекомуникационна компания, която е инвестирала много в партньорства в Близкия изток.
Ходове на сирийското правителство от миналото показват, че то се стреми да развие истински икономически партньорства с противници на САЩ като Китай и Русия, ако не може да си осигури облекчаване на санкциите и икономическа помощ от другаде.
В края на март властта в Дамаск прие представители на Китай и обсъди "засилване на сътрудничеството", което, по оценка на ISW, вероятно е свързано с осигуряването на китайска подкрепа за прехода. През изминалата седмица Ал-Шара и сирийският министър на транспорта се срещнаха с китайски бизнесмени в областта на транспорта и производството на медицински продукти, за да обсъдят китайските инвестиции в Сирия.
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
През последните месеци пък бяха възстановени икономическите връзки на Сирия с Русия. Москва доставя сирийска валута и руски петрол, а се стреми и към предоговаряне на руски инвестиционни договори за фосфатни мини и петролни находища в централната сирийска пустиня.
Както официалните представители на Китай, така и на Русия ясно показват, че се стремят да увеличат участието си в страната. Китайският президент Си Дзинпин и руският диктатор Владимир Путин публикуваха съвместно изявление на 8 май след пресконференция в Москва, в което подчертаха руската и китайската подкрепа за "суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Сирия".
Още: "Приятели от стомана": Си Дзинпин извади на показ заблудата на Тръмп, стои твърдо зад Путин (ВИДЕО)