Делегация на талибаните пристигна в Казан за участие в т.нар. формат "Москва".
Още: Иран заплашва да ограничи свободния достъп до интернет
Още: Танкер с капитан-българин се блъсна във вероятно кораб на руския сенчест флот (ВИДЕО)
Московският формат беше създаден през 2017 г. като регионална платформа за консултации между специални пратеници на Русия, Афганистан, Индия, Иран, Китай и Пакистан за насърчаване на мира, стабилността и улесняване на националното помирение в опустошения от войната Афганистан. По-късно пет държави от Централна Азия - Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан се присъединиха към дипломатическите контакти.
ОЩЕ: Талибаните искат Русия да ги пуска по-лесно на руска територия (ВИДЕО)
Сегашната среща
Основният акцент тази година е формирането на афганистанско правителство, което да обедини страната чрез приобщение. Талибаните са почти изключително от племето пущуни, една от многобройните племенни групи в Афганистан, но представляват около 55% от цялото афганистанско население. Талибаните са заявили, че ще позволят по-представително афганистанско правителство, което да включва и други представители извън пущуните, но това не се е случило досега.
Още: Принцът в изгнание Реза Пахлави призова иранците на бунт срещу аятоласите (ВИДЕО)
Още: Катастрофа и пожар на танкери, трафикът в Ормузкия проток намаля: Иран ли го направи? (ВИДЕО)
Друг основен акцент конкретно в Казан е борбата с тероризма и наркотрафика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Знаем къде се намира аятолах Хаменей, но няма да го убием, поне засега (ВИДЕО)
Още: Ще се включат ли активно САЩ във войната между Израел и Иран: Коментира Мартин Табаков
ОЩЕ: Русия се кани да бори тероризма в сътрудничество с талибаните
Припомняме, че талибаните са признати от Москва за терористична организация, което обаче явно не притеснява ни най-малко режима на Путин: Талибаните искат Русия да ги пуска по-лесно на руска територия (ВИДЕО)
A delegation of the #Taliban arrived in #Kazan for negotiations in the #Moscow format. pic.twitter.com/PlfF6PFk8b
Още: МААЕ: И подземната част на иранския ядрен обект в Натанз е засегната
Още: Подробностите се пазят в тайна: Започна евакуацията на българи от Израел
— NEXTA (@nexta_tv) September 29, 2023