Първите "100 дни" на Доналд Тръмп като президент на САЩ отминаха. Този период, 100 дни от президентството от датата на встъпване в длъжност, се нарича "меден месец", когато медиите следят събитията, без да изразяват остри критики. Отсега нататък няма смисъл да се разчита на подобна снизходителност, пише японското издание "Санкей Шимбун". Проучванията на общественото мнение показват рязък спад в рейтинга на одобрение на Тръмп. Той нарече това "пореден фалшификат".
Много шум за нищо
Ако използваме фразеологичен израз, първите 100 дни на Тръмп се описват най-добре с поговорката "Много шум за нищо". По време на първия си мандат американският президент често променяше мнението си. Много страни тогава "се опариха" и сега, за всеки случай, предпочитат да духат и студената вода. Вторият мандат на Доналд Тръмп започна не по-малко енергично, но в крайна сметка все още той не е постигнал нищо. Още: "Приятели от стомана": Си Дзинпин извади на показ заблудата на Тръмп, стои твърдо зад Путин (ВИДЕО)
Доналд Тръмп се похвали, че ще сложи край на войната в Украйна до 24 часа. Той обеща да спре боевете в Ивицата Газа и очевидно се стреми към Нобеловата награда за мир. Но нито едно силно изявление не беше изпълнено. Американският президент обяви, че Канада ще стане 51-ят щат на САЩ, заяви, че ще вземе/купи Гренландия от Дания и ще върне Панамския канал. Всичко, което той наистина направи дотук, беше да преименува Мексиканския залив на Американски залив.
Доналд Тръмп наистина се бори с нелегалните имигранти и предприема стъпки за рационализиране на федералното правителство, както обеща по време на предизборната си кампания. Това привлича поддръжници към него и се оценява положително от американското население. Въпреки това, на международно ниво Доналд Тръмп сее хаос в световната икономика, като налага високи мита на приятелски страни, включително Япония. Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Вторият мандат на Тръмп изглежда се обърква. Съмнително е, че този моноспектакъл изобщо е имал някакъв сценарий. Не можеш да отправяш гръмки заплахи, ако не са подкрепени с нещо съществено, те са просто празни думи. Не така се водят преговорите! Неоснователните твърдения няма да принудят опонента да направи отстъпки. Напоследък Тръмп продължава да прави едно след друго гръмки изявления, но може би поради нетърпение думите и действията му изглеждат все по-нелогични и непоследователни.
Минало и бъдеще
Междинните избори в Съединените щати са насрочени за 2026 г. Доналд Тръмп най-вероятно ще направи всичко възможно, за да гарантира, че Републиканската партия ще ги спечели. Но как трябва да реагира Япония при сегашните обстоятелства? Още: Резерви на Starlink заради несигурния Мъск: Япония и IT коалицията с ключови доставки за Украйна
Президентът на Съединените щати е недоволен, че произведените в Америка автомобили не се продават добре в Япония. В самата Америка търсенето на японската автомобилна индустрия е доста високо. Доналд Тръмп обвинява Япония за стандартите ѝ за безопасност, които пречат на продажбата на американски автомобили, но очевидно е далеч от истината.
За да започнат потребителите да предпочитат американски автомобилни продукти, те трябва да имат атрактивни характеристики и дизайн, а също така да са подходящи за японските пътни условия. Нормално е да се поиска от японските автомобилни производители да отворят заводи в Съединените щати, но проблемът трябва да бъде решен фундаментално.
Това се е случвало и преди: през 70-те години на миналия век японските автомобили започнаха да навлизат на американския пазар. Те бяха евтини и издръжливи, така че не е изненадващо, че потребителите гласуваха за тях с доларите си. Японската автомобилна индустрия масово нахлу в Съединените щати. Резултатът беше упадък на американската автомобилна индустрия, една от основите на американската икономика. В Детройт, центърът на автомобилната индустрия, дори имаше погром - работници разбиваха с чукове автомобили, произведени в Япония, пише още "Санкей Шимбун".
Доналд Тръмп също критикува основата на отношенията между САЩ и Япония – договора за взаимно сътрудничество и гаранции за сигурност. Американският лидер го счита за едностранчив и напълно несправедлив, защото от негова гледна точка Съединените щати носят тежкото бреме за защита на Япония. Още: Япония и САЩ на различни мнения за митата, преговорите продължават
За да имат хората правилна представа за Япония, ни е нужен някой като бившия премиер Шиндзо Абе, който да казва разумни неща, вместо да ласкае хората.
Автор: Коичи Шикама
Превод: Ганчо Каменарски