Зимната обстановка на територията на община Бургас вече се нормализира. От тази сутрин няма затворени междуселски пътища след като екипи почистиха пътя Банево-Изворище, който беше затворен за движение заради усложнената зимна обстановка. Към момента бургаските училища още са във ваканция. Днес следобед кметът на общината Димитър Николов заедно с инспектората по образование решат дали утрешният ден ще е учебен или не, съобразно обстановката в града, съобщи Весела Йорданова от пресцентъра на община Бургас.
Още: Фестивалът SOLE превръща Бургас в арена на испанската култура
Още: Биле фест 2025 се завръща в Бургас
Градският транспорт се движи по график. Има проблем единствено във вътрешно улички на кв. Меден рудник, където все още не може да влезе почистваща техника заради спрени автомобили, а улиците са тесни. Това затруднява и движението на автобус №9, който обслужва този маршрут.
Тази сутрин кметът изпратил писма до всички собственици на язовири, с което поискал до няколко дни да направят контролирано източване на водите заради очакваното снеготопене.
Снежната покривка според метеорологичната служба в община Бургас през вчерашния най-критичен ден е била между 21 и 24 см., но проблемите със снегопочистването възникнаха заради ниските температури и снегонавяванията.
Още: Мечтата "Бродуей" започва от Бургас
Още: УМБАЛ Бургас вече има Клиника и по ревматология
Снощи 31 човека били настанени в приюта за бездомни, който се обезпечава от община Бургас и капацитетът му е изпълнен. На бедстващите хора са осигурени топла храна, подслон и лекарства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"От снощи нямаме постъпили нови сигнали за бедстващи хора или участъци, където е невъзможно преминаването. Вчера беше най-критичният ден. В няколко села, включително и централна градска част имаше проблеми с електроподаването. Към днешна дата всички аварии са отстранени. Бургаските училища от два дни по заповед на кмета поддържат отоплителната инсталация и ако се наложи утре да е учебен ден, класните стаи да са отоплени", допълни Йорданова.
Вчера ръководството на общината отправи призив към фирмите, които разполагат с техника, да се включат в снегопочистването. "Отзоваха се всички големи фирми, които разполагат с такава техника. Това се оказа изключително полезно за справяне със ситуацията. Проблемът беше не само в количеството сняг, в ниските температури и навяванията, а и в продължаващия снеговалеж докато се чистят улици и пътища. Така, че фирмите, които изкараха техника, оказаха неоценима помощ", подчертаха от местната управа.
Днес са изкарани повече работници, които правят ръчно почистване на пешеходните зони и спирките на градския транспорт.
Още: Абитуриенти от Бургас дариха 10 000 лв. на отделението по Неонатология
Още: Ченгене скеле в Бургас отново е домакин на устойчиво еко събитие
От днес се възстановява и сметосъбирането, тъй като няколко дни в улиците не можеха да влизат машините, които вдигат контейнерите с битови отпадъци.