БСК и КТ "Подкрепа": Законът за извънредното положение е лошо написан

30 март 2020, 10:10 часа • 4188 | прочитания

Законът за извънредното положение е лошо написан и се нуждае от спешни промени. Около това мнение се обединиха Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа", и Радосвет Радев, председател на Българска стопанска камара пред БНТ. Те коментираха, че там се крие решението за вземането на сериозни мерки за бизнеса по време на кризата.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

"Нека да обясним ясно, че икономически мерки няма - мярката е една единствена и тя е насочена към заетостта. Затова и позицията на БСК в тристранния диалог беше, че приемаме Постановлението на МС като първа стъпка към пакет от мерки за преодоляване на икономическата разруха“, каза председателят на БСК.

Днес правителството трябва окончателно да приеме решеното от Тристранката през  уикенда, отхвърлено от АИКБ, относно схемата 60 на 40.

Хронологията при "изправянето на кривините" в Закона за мерките при извънредно положение можете да видите в тези статии.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Според Радосвет Радев, "Кучето е заровено в лошо направения Закон за извънредното положение. Той трябваше да бъде редактиран през президентско вето. Той дефинира в Кодекса на труда, че има-няма работа работникът трябва да получава трудовото си възнаграждение. Тук, държавата казва милостиво „ето ви нашата контрибуция, която е 40 или 23%, според различните изчисления".

Горанов за държавната помощ за бизнеса: Този, който не иска да участва, да съкращава работници

На въпрос дали мерките в Постановлението ще бъдат ефективни, председателят на БСК отговори: "Винаги съм смятал, че е глупаво да подценяваш работодателя, който е създал един път своята компания, нейните активи и пазари, и после да го подцениш в калкулацията, че той ще остави лесно да му бъде отнето това, което е постигнал. Работодателят ще си направи най-добрата калкулация и ще си вземе решението как да действа в този момент."... "Ефектът от това, което ще се случи, ще разберем доста по-късно. Според мен най-дълбоките икономически проблеми вследствие на кризата ще бъдат ясни може би години след нея. Засега е повече от ясно, че шокът, в който се намира страната, респективно стопанството, работещите хора, продължава да бъде повече болезнен, отколкото с ясни дефиниции колко дълбок и колко продължителност", каза Радосвет Радев, председател на Българска стопанска камара.

Чакаме банкова ваканция за кредитите и евентуално минимална заплата за самоосигуряващите се

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

"Тези сектори, които ще закъсат, са основно два вида – тези, които са експортно ориентирани, чиято верига на доставките излиза извън пределите на България, и тези, които бяха затворени със заповедта на министъра на здравеопазването.", коментира и свиването на бизнеса във времена на извънредно положение Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа" и добави: "Има някои, които заради влошена пазарна конюнктура, така или иначе са закъсали" и даде пример със завода “Арсенал” в Казанлък.

Куп предприятия ограничават и спират работа, "Арсенал" почва да работи с нови мерки

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес